3 Mayıs 2018 Perşembe

Zamanında İlginç Bir Şekilde Yasaklanmış Türkçe Şarkılar!

  Hiç yorum yok
Eskiden TRT radyosunda yayım yapılan bazı şarkılar içinde geçen kelimeler nedeniyle yasaklanmış bir dönem dinlettirilmemiştir. Aslında sözlere baktığınızda o kadar da yasak konulacak bir şey olmadığını göreceksiniz. Tabi o zamanın şartlarında hangi kelimeler siyasi, hangi kelimeler aşağılayıcı olarak görülüyordu onların kararı.
Zamanında İlginç Bir Şekilde Yasaklanmış Türkçe Şarkılar!

Barış Manço - Arkadaşım Eşek

Zamanında İlginç Bir Şekilde Yasaklanmış Türkçe Şarkılar!Şarkının içinde geçen "arkadaşım eşek" sözünün insanı aşağılayıcı olmasından dolayı yasaklanmıştır. Bunun yerine sanatçıya "eşek" kelimesini çıkartıp "kuzu" kelimesini eklemesi de istenmiştir.

arış Manço - Lambaya Püf De

Zamanında İlginç Bir Şekilde Yasaklanmış Türkçe Şarkılar!Şarkı sözlerini değerlendiren komisyon lambaya püf de sözünü erotik buluş ve şarkıya yasak getirmiştir. Komisyon üyeleri her gece lamba mı üflüyordu acaba?

Musa Eroğlu - Yolun Sonu Görünüyor

Zamanında İlginç Bir Şekilde Yasaklanmış Türkçe Şarkılar!Şarkı intihara özendiriyormuş, milleti intihara teşebbüs ettirmesinden endişe edip yasaklamışlar.

Orhan Gencebay - Batsın Bu Dünya

Zamanında İlginç Bir Şekilde Yasaklanmış Türkçe Şarkılar!"Zaten ortalık karışık, millet birbirini yiyor, bir de bu şarkı isyan içeriyor, düzene karşı geliyor" diyerek güzelim şarkıyı da yasaklamışlar.

Cem Karaca - Namus Belası

Zamanında İlginç Bir Şekilde Yasaklanmış Türkçe Şarkılar!Topluma kötü örnek olabilecek sözler içerdiğinden Cem Karaca'nın Namus Belasına adlı şarkısı yasaklanmış.

İbrahim Tatlıses - Güneş Doğmayacak Üstüme

Zamanında İlginç Bir Şekilde Yasaklanmış Türkçe Şarkılar!"Allah korusun bu sözleri dinleyenler intihar eder maazallah" diye üzülen komisyon bu şarkıyı da yasaklamış.

Adnan Şenses - Doldur Meyhaneci

Zamanında İlginç Bir Şekilde Yasaklanmış Türkçe Şarkılar!"Millet zaten dertli, bir de içkiye alıştırırsanız daha beter olur, bu şarkı yasaklanmalı, elleri göreyim beyler" diyerek şarkının yasaklanmasına karar verilmiş.

Leman Sam - Anladım

Zamanında İlginç Bir Şekilde Yasaklanmış Türkçe Şarkılar!İçinde geçen “Dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe, sırf sana benziyor diye,usulca sokulup ‘Merhaba’ dedim” sözleri nedeniyle TRT denetimi tarafından onay görmemiş. Gerekçe olarak ise; “Türk kadının tanımadığı hiçbir erkeğe selam vermeyeceği, şarkının Türk kadının ahlakını bozduğu" gösterilmiş.
Böyle ufak tefek şeylere takılmak yerine, "müziği ve kültürü ön planda tutabilmek için daha fazla neler yapabiliriz" düşüncesini gösterseler bence daha faydalı işler ortaya çıkacaktır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder