1 Mayıs 2018 Salı

Parmak İzi Ödeme Sistemi İle Kredi Kartları Tarih Oluyor!

  Hiç yorum yok

Japon hükumeti çalıntı kartlar ve dolandırıcılığın önüne geçmek için parmak izi ile ödeme sistemini devreye sokuyor. Japon hükumeti "Fingerprint as Currency" adı verilen yeni parmak izi ödeme sisteminin bu yaz test edilmesine izin verdi.

Parmak İzi Ödeme Sistemi İle Kredi Kartları Tarih Oluyor!

Özellikle 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları öncesi olası hırsızlık olaylarının önüne geçebilmek için bu teknolojiyi kullanmayı tasarlıyorlar.

Parmak İzi Ödeme Sistemi İle Kredi Kartları Tarih Oluyor!
İnsanların nakit taşıma sıkıntısını ve kartların çalınma olasılığını ortadan kaldırmak için geliştirilen sistem şu an test aşamasında. Söz konusu test kapsamında turizm merkezlerinde yer alan yaklaşık 300 hediyelik eşya, restoran, oteller gibi popüler satıcılarda parmak izi okuyucuları yer alacak ve ödemeler bu sistem üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Nagasaki bulunan Huis Ten Bosch tema parkında sistem denenmiş ve problemsiz kullanılmış.

Parmak İzi Ödeme Sistemi İle Kredi Kartları Tarih Oluyor!
Parkta bulunan tüm çocuklar ödemelerini parmak izi ödeme sistemi ile gerçekleştirmeyi başarmış. Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan bu testler başarılı olursa, dünya geneline de yayılması beklenen bu teknoloji sayesinde artık kredi kartı kullanımının yok olacağı kesin.

Danimarka hükumeti de aynı şekilde parmak izi ile ödeme sisteminin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.İlerleyen yıllarda hayatımızı kolaylaştırmak için nasıl teknolojilerle karşılaşacağız merakla bekliyoruz. Ancak şunu da asla unutmamak gerek; teknoloji kolaylıklar sağlarken bir yandan da karşılaşılan sorunlarıyla bizleri rahatsız etmeye devam ediyor. Teknoloji bağımlılığı da bunlardan bir tanesi

.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder