8 Mayıs 2018 Salı

Bu Spor Ayakkabının Tabanı Sokaklara Atılan Sakızlardan Yapıldı!

  Hiç yorum yok
Sakız çiğnemeyi bir çok kültürde yaşayan insan sever. Kimi zaman patlatırız, kimi zaman çiğner saatlerce ağzımızdan atmayız. Ama ne yazık ki tadını ve keyfini kaybeden sakızlar genellikle yollara ağızdan atılarak bırakılır. Tasarımcı Explicit Wear ve sürdürülebilirlik şirketi Gumdrop, geri dönüştürülmüş sakızdan bir ayakkabı tasarlamak için işbirliği yaptı.
Bu Spor Ayakkabının Tabanı Sokaklara Atılan Sakızlardan Yapıldı!

Bu ayakkabıların tabanında sakız var

Bu Spor Ayakkabının Tabanı Sokaklara Atılan Sakızlardan Yapıldı!Taban malzemesinin içine %20 oranında sakız karıştırılarak imal ediliyormuş. Bu sayede sokaklara atılan sakızların üste başa yapışmasından çok yararlı bir şey için kullanılması güzel bir fikir.

1 kilo sakızdan 4 çift ayakkabı çıkıyor

Bu Spor Ayakkabının Tabanı Sokaklara Atılan Sakızlardan Yapıldı!Tasarımcı "sakızın da kauçuktan üretildiğini biliyoruz, bu nedenle neden ayakkabı tabanında da kullanılmasın? diyerek uygulamaya koyduk. Her yıl Amsterdam sokaklarına 500 ton sakız atıldığını ve bunların bir şekilde geri dönüşümde kullanılması gerektiğini düşündük ve işe koyulduk" diyor.

Ayakkabı tabanında şehir haritası

Bu Spor Ayakkabının Tabanı Sokaklara Atılan Sakızlardan Yapıldı!Sakız gibi kokan ama sakız gibi yapışkan olmayan bu tabanların altına Amsterdam şehrinin haritası basılmış. Projenin amacı, geri dönüşüme destek vermek ve insanları bunun için bilinçlendirmek. İşe de yaramış gibi görünüyor.
Bu Spor Ayakkabının Tabanı Sokaklara Atılan Sakızlardan Yapıldı!Böylece alıp kullananlar hem daha bilinçli hem de yaşadıkları şehri temiz tutma çabasında olacaklar.

Doğada her şey yok olmuyor maalesef, bazı şeyler yüz yıllar geçse bile kalabiliyor. Bu nedenle çevreci ürünler kullanmak ve tüketime tekrar kazandırmak için geri dönüşüm işlemini uygulamamız gerekiyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder