5 Nisan 2018 Perşembe

Tek Yumurta İkizlerinin Özellikleri Nelerdir?

  2 yorum
Tek yumurta ikizleri, gördüğümüzde çok hayretle baktığımız, görüntüleriyle bizleri şaşırtan insanlardır. Aynı yüz ifadesi, aynı boy, aynı kilo olarak karşımıza çıkarlar. Birçoğunu ayırt etmemiz bile mümkün değildir. Ufak da olsa ayırt edici bir özellik yakalandığında onları ancak bu şekilde birbirinden ayırabiliriz. Zevkleri, davranışları, huyları bile aynı özellik gösterebilir.

300'de 1 oranla dünyaya gelmektedirler


Yapılan bilimsel araştırmalarda, her 300 kadından 1'inde görülen bu durumdur. Yani onlar gerçekten özel insanlardır.

Tek yumurta ikizleri nasıl olur?


Adından da anlaşılacağı gibi, annenin tek bir yumurtasının babanın spermiyle döllenmesinden meydana gelir. Bu döllenen yumurta bir zaman sonra ikiye bölünür ve ayrı ayrı iki embriyo gelişmeye başlar. Bu bölünme tamamen oluşmaz ise, ikizler birbirine yapışık olarak dünyaya gelir ki bu da çok zor bir durumdur.

Peki parmak izleri yüzleri gibi birine benziyor mu?


Her insanın parmak izinin kendine has olduğunu herkes bilir. Bu durum tek yumurta ikizlerinde de aynıdır. Yani kaş, göz, yüz, vücut hatları gibi görsellikte ayırt etmekte zorlandığımız ikizlerin, parmak izleri farklıdır.

Tek yumurta ikizlerinin cinsiyetleri


Tek yumurta ikizlerinde çoğunlukla aynı cinsiyette oldukları görülse de, farklı cinsiyette doğanlar da vardır. Ayrıca tek yumurta ikizlerinin kokuları da farklıdır.

Ses tonları, giyimleri ve davranışlarıyla onları ayırt etmeniz neredeyse imkansız gibidir.


İsimlerinin karıştırılması en sık yaşadıkları olaylardan biridir. Hatta bazı tek yumurta ikizleri ileride evlendiklerinde eşlerinin bile ayrıt etmekte zorlandığı bilinmektedir.


Ne kadar birbirlerine çok benzeseler de, toplum içinde onların yeri çok ayrıdır. Bu da yaratıcının onlara sunmuş olduğu bir özelliktir.
Ben şahsen tek yumurta ikizi gördüğümde mutlu oluyorum, çünkü onlar özel insanlar, onlar gibi olan insanlarda toplumda çok sık karşılaşamazsınız.

2 yorum :

  1. Ben tek yumurta ikiziyim. Karakterlerimiz o kadar zıt ki ikizimle

    YanıtlaSil