4 Nisan 2018 Çarşamba

Öfkelendiğimizde Bunu Kontrol Altına Almak İçin Neler Yapmalıyız?

  Hiç yorum yok
Öfkenin başlıca nedenleri için, hayatın stresi, yaşam koşullarının zorlukları, insanların tavır ve ifadeleri gibi bir çok şey sayabiliriz. Öfkelendiğimiz zamanlarda, agresif hareketler sergiler, insanları kırmaya başlar ve onlardan uzaklaşmaya çalışırız. Peki bu öfkeyi nasıl dizginleyebiliriz?
Öfkelendiğimizde Bunu Kontrol Altına Almak İçin Neler Yapmalıyız?Derin nefes almaya çalışın
Derin nefes almak, vücudu rahatlatan bir harekettir. Akciğerlere havanın daha çok nüfus etmesi sakinleşmeniz için bir adım sayılacaktır.

Yürüyüş yapın

Öfke patlamasının yaşanacağını anladığınızda o ortamdan ayrılın ve yürüyüş yaparak kafanızı dağıtmaya çalışın.

Ağzınızdan sözler çıkmadan sayı sayın

Evet biliyorum şu an çok öfkelisiniz, ağzınızdan öyle sözler çıkacak ki, karşınızdakini yerin dibine sokacaksınız. Ama durun bunu yapmadan önce içinizden yavaşça 10'a adar saymayı deneyin.

Kendinizi telkin edin

"Bu günü bu şekilde mahfetmeli miyim? Bu konuda yapılacak başka bir şeyler var mı? Bu verdiğim tepki doğru mu?" gibi sorular sorarak kendinizi bu durumdan sıyırmaya çalışın. Mantıklı cevaplar illaki bulacaksınız.

Umursamayın ve göz ardı edin

Biliyorum zor olacak ama, umursamamaya çalışın, esprili bir şekilde yaklaşım sergileyin. Sizin böyle yapıcı olduğunuzu görünce karşınızdaki de sakinleşecektir.

Sorun yaratmayın, çözümcü olun

Çözülemeyecek hiç bir sorun yoktur, bunu asla unutmayın. O an yaşanılan olayın düzeltilmesi için ortak bir yol arayın. Bunu ona kabullendirdiğinizde göreceksiniz ki yersiz bir stres yaşamışsınız.
Biliyorum bunları yapmak o kadarda kolay değil, insan bir kez öfkelenip damarına basıldığında kontrolü zor bir duruma giriyor. Fakat bunları aklımızda tutarsak ve bu durumlarda uygulamaya çalışırsak ne kadar da işe yaradığını göreceksiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder