3 Nisan 2018 Salı

Koşu Yapmanın ve Sporun Vazgeçilmezi Spor Ayakkabılar Nasıl Doğdu?

  Hiç yorum yok
Günümüzde rahatlıktan yana olan insanların çokça tercih ettiği ayakkabı türünden biridir spor ayakkabılar. Hem günlük hayatta hem de spor yaparken ayakları rahatsız etmeden giyilen bu ayakkabıların tarihini hiç düşündünüz mü? Bence düşünmeye değer bir buluş.

Spor ayakkabıların tarihi 1800'lü yıllara dayanıyor


Tarih 1839'u gösterdiğinde şimdilerde araba lastiklerinde adını çokça söz ettiren GoodYear markasının kurucusu, Charles Goodyear volkanlaşma tekniğini buldu. Lastik taban üretimi başladı.

Lastik tabanlı bez ayakkabı


Yıllardan 1860, spora ve kriket oynamaya meraklı bir İngiliz, lastik tabanlı ve üzeri bezden olan ayakkabılarıyla kriket oynamaya gitmesiyle, spor ayakkabının da devri başlamış oldu.

Keds markalı spor ayakkabıların piyasaya çıkması


1917 yılının başlarında ABD, Keds markası ile piyasaya üstü bez, altı lastik tabanlı rahatlığıyla göz dolduran spor ayakkabıları tanıttı. Büyük ilgi görmesiyle yetişkinler içinde üretilmeye başlandı.

Basketçiler için spor ayakkabı üretildi


1919 yılında sporcuların basketbol maçlarının daha rahat yapılabilmesi ve daha aktif olabilmeleri için bileklere kadar uzanan spor ayakkabılar üretildi.

James Dean ve verdiği poz


1950 yılında gençlerin fenomeni olan James Dean bez ayakkabılarıyla poz verdi. Bu pozla birlikte gençler günlük kıyafetlerle de spor ayakkabıların ne kadar hoş durduğunu gördü.

Sneaker'ların doğuşu


Yıllardan 1990 Almanya’da İngiliz deyimi Sneaker kavramı yerini aldı. Artık bir çok genç ve yetişkin spor ayakkabının sadece sporda değil, günlük hayatta da gayet rahat kombinleneceğini kabullendi.

Artık spor yaparken daha keyifle yapılıyor


Günümüzde spor ayakkabıların teknolojiyle harmanlanması sonucu harika şeyler ortaya çıktı. Şıklık, rahatlık, ayakların yorgunluğunu azaltması, hava alarak terletmemesi. Her şey siz spor severler için geliştiriliyor.
Spor ayakkabıları ne kadar da günlük hayatımızda kullansak da, koşu yaparken ayrı bir keyif verdiği de aşikar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder