16 Nisan 2018 Pazartesi

Ermenistan Karıştı! İsyancılar Ortalığı Savaş Alanına Çevirdi.

  Hiç yorum yok

Eski Devlet Başkanı Sarkisyan tekrar başkanlığa aday olunca ortalık karıştı. Polis ve göstericiler arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Çıkan olaylarda eylemcilerin lideri milletvekili Paşinyan'ın yanı sıra üç polis ve çok sayıda gösterici yaralandı.

Ermenistan Karıştı! İsyancılar Ortalığı Savaş Alanına Çevirdi.

Yolları kapatan göstericiler, trafiğin akışını önlemeye çalıştı. Bunun üzerine polis biber gazı ve su sıkarak göstericileri etkisiz hale getirmeye çalıştı. Büyük bir arbede yaşanmasına neden oldu.


Başkanın yetkisi Cumhurbaşkanından daha fazla olacağı için bu yetkinin bir kişiye verilmesini istemiyorlar. Ermenistan'da yetkileri anayasa referandumu ile kısıtlanan cumhurbaşkanlığı makamına geçen ay Armen Sarkisyan seçilmişti. Armen Sarkisyan, geçen hafta yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevini Serj Sarkisyan'dan devralmıştı.


Tek adam dönemi her ülkede hoş karşılanmıyor. Israrla bir kişinin idaresine geçen ülkelerin durumu ortada. Tek adam olmak ileride diktatörlüğe kadar giden bir süreci doğurabiliyor. Bu nedenle parlamenter ve seçim düzeninin devamlılığı şart.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder