7 Nisan 2018 Cumartesi

7 Nisan Dünya Sağlık Günü! Dünyada Mücadele Edilen Sağlık Sorunları Nelerdir?

  Hiç yorum yok
Dünya Sağlık Örgütünün anayasasının kabulü 7 Nisan 1948'de gerçekleşmiştir. Bu günden itibaren her yıl dünya genelinde 7 Nisan Dünya Sağlık Günü olarak kabul edilip kutlanmaktadır. Bu örgüt insanların daha sağlıklı ve huzurlu yaşamaları için bir çok faaliyet yürütmektedir. Sağlık; Ruhen , bedenen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır.
Bu zamanda mücadele edilen en büyük iki sağlık sorunu nelerdir?

Obezite

Birincisi tabi ki de obezite, maalesef dünya genelinde obezitenin yayılma oranı çok fazlalaştı. Yediğimiz gıdaların sağlıksız oluşu ve kullanılan yağların obeziteye davetiye çıkartması bu hastalığın çoğalmasına neden oldu. Sağlıksız beslenmenin bir çok kalp damar hastalıklarına da neden olduğu bilinmektedir.

Uyuşturucu

Maalesef yapılan tüm müdahalelere ve çabaya rağmen, hala dünya genelinde uyuşturucu bağımlılığına karşı büyük bir başarı sağlanamadı. Bunun en büyük nedeni de, gençlerin uyuşturucuya özentileri ve aile bağlarından uzaklaşmalarıdır.
Sağlık sorunlarında dünyamızı tehdit altına alan bu iki sağlık sorunu hala tehdit olarak ilk iki sırayı almaktadır.

Devamında ise sırasıyla şu sağlık sorunları gelmektedir.

Korunmasız yaşanılan ilişki

Evet bu sorun dünyamızı gerçekten tehdit eden sağlık sorunlarından biri. Korunmasız bir şekilde yaşanılan ilişkilerin bir çoğunda, kişiler değişik cilt hastalıkları ve HIV virüsü kapmaktadırlar. Bu nedenle ilişkilerde riski en aza indirmek için kondom kullanılması tavsiye ediliyor.

Yüksek tansiyon

Aşırı kilo, devamında obezite ve ne yazık ki yüksek tansiyon etkisiyle yaşanılan kalp krizleri ve felçler. Dünya Sağlık Örgütü'nün bir üzerinde durduğu konu da yüksek tansiyondur. Çünkü ani kalp krizi ve felçlerin büyük nedenleri arasında yüksek tansiyon gelmektedir.

Tütün ve alkol bağımlılığı

Tütün alkol kadar psikolojik sonuçlar doğurmasa da ciğerlerimiz ve sağlığımız açısından büyük risk olmaktadır. Her yıl 30 bin kişi akciğer kanserinden hayatını kaybetmektedir. Alkol ise, hem ciğerleri hem de psikolojiyi yok eder. Uzun süreli kullanan hastalarda yapılan araştırmalarda, beyin fonksiyonlarında azalmalar, düşüncede eksiklik, hatırlayamama, agresif ve sinirli olduklarını ortaya koymuştur.

Sağlıksız su

Dünya sağlığını tehdit eden bir sorun da temiz su kaynaklarının her geçen gün pislenmesi ve insanları tehdit eder hale gelmesidir. Yüz yıl sonrasına bakıldığında dünya üzerinde su kaynaklarının bir çoğunun yok olacağı, susuzluk baş göstereceği, su savaşlarının çıkacağı belirtilmektedir.
Sağlığımızı koruyan doktorlarımıza, hemşirelerimize ve tüm sağlık çalışanlarına lütfen biraz daha anlayışlı yaklaşalım. Onların da insan olduğunu, akşama kadar hastalarla uğraştığını, ister istemez psikolojilerinin de etkileneceğini asla aklımızdan çıkartmayalım. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder