14 Mart 2018 Çarşamba

Toplumu Oluşturan Ailenin Özelliklerini Biliyor Musunuz?

  Hiç yorum yok
Aile olmak, bağları güçlendiren bir sistemdir. Toplumların sağlam olması ailelerin sevgi ve saygıyla büyüyen gelişen bireyler yetiştirmesiyle mümkün olur. Her insan ailesinin huzur içinde olmasını, ihtiyaçlarının karşılanmasını ister. Kimse kötü bir ailede büyümek ya da yaşamak istemez. Hiç kimse ailesini seçemez, bu nedenle ailelerin huzuru ve mutluluğu yine bizlerin elinde.
Aile evrenseldir
Dünyamızda bulunan her toplumda ve sosyal çevrenin her aşamasında aile vardır. Aile bir sosyal sistemdir, kuralları vardır, değer yargıları ve kendine özgü yaşam tarzı vardır.

Aile duygusal bir temel üzerine kuruludur

Mutluluğun, acıların ve kederin aynı ortamda paylaşıldığı yerdir aile. Sıcacık ve sevgi dolu bir ortamdır.
Anne, baba ve çocuklar sevgi içinde yaşarlar.

Ailenin sosyalizasyon özelliği

Aile yetiştirdiği bireylere, disiplin, düzen, görev bilincini ve toplumsal kuralları öğretir. Daha sağlıklı ve hoş görülü nesiller için onları her konuda eğitir.

Aile üyelerinin sorumlulukları vardır

Aile içinde bulunan her bir bireyin karşısındaki kişiye karşı sorumlulukları vardır. Koruma, kollama, yedirme, giydirme, sevme, terbiye etme, küçüklerin büyüklere saygısı, babanın evin ihtiyaçlarını karşılaması gibi.

Aile sosyal kurallar çerçevesinde devamlılık gösterir

Aile yazılı olmasına gerek duyulmayan sosyal kurallar ve yasalarla şekillenen bir düzen içinde yer bulur. Evlilik, çocuk sahibi olma, evliliğin gelişimi ve devamlılığı ile boşanma hukuki ve toplumsal kurallarla belirlenmiştir.
Aile olmak sadece çocuk yapmak değildir, sadece evlenmek de değildir. Aile olmak; sevginin, saygının ve hürmetin olduğu bir yerdir. Küçükler büyüklerine saygılı, büyükler de küçüklerine sevgiyle yaklaşması gerekmektedir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder