27 Mart 2018 Salı

Sırt Masajına Para Vermenize Gerek Yok, Ağrılarınıza İyi Gelecek Hareketler Nelerdir?

  2 yorum
Ya yattığımız yataktan, ya oturduğumuz sandalyeden ya da duruş bozukluklarımızdan dolayı sırt ve bel ağrıları çeken birçok insan var. Fizik tedavi ya da ücretli masajlara harcanan zamanı kazanmak için, kendiniz yapacağınız birkaç egzersiz hareketiyle bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Kelebek pozisyonu


Sandalyenin uç kısmına doğru oturuyorsunuz ve kollarınızı iki yana açıp tekrar başınızın üzerinde birleştirirken bedeninizi öne doğru eğiyorsunuz. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın.

Dik ve eğri pozisyonu


Dik dururken nefes alın ve biraz bekleyin. Sonra eğilirken nefesinizi verin ve yalnızca omuzlarınızı aşağı doğru indirmeye çalışın. Bu hareketi de 5 kez tekrarlayın.

Sandalyede bükülme hareketi


Sandalyeye resimdeki gibi oturun ve önce sağ tarafa sonra da sol tarafa doğru vücudunuzu döndürün bu işlemi 5 tekrarla devam ettirin. Belinizin rahatladığını hissedeceksiniz.

Yan viraj pozisyonu


Sandalyeye oturun ve önce sağ tarafınıza bir kolunuzu ittire bildiğiniz kadar ittirin ve bunu diğer tarafa doğru da 10 tekrarla devam ettirin. Belinizin esnemesine yardımcı olacaktır.

Güvercin pozisyonu


Bir ayağınızı diğer dizinizin üzerine koyun ve öne doğru eğilmeye çalışın. Bu işlemi diğer ayağınızı değiştirerek 10 tekrar yaparak devam ettirin.

İşte bu egzersiz belinizin tamamen rahatlamasını sağlayacak


Son olarak sırt üstü düz bir şekilde yere uzanın, önce sağ sonra da sol bacağınızı karnınıza çekip 5 saniye bekletin. Daha sonra iki bacağınızı birden dizlerinizden tutarak karnınıza çekip 5 saniye daha bekletin.
Bel ve sırt ağrılarına bire bir iyi gelen bu egzersizleri uygulamadan önce biraz ısınma hareketleri yapmanızı tavsiye ederim. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

2 yorum :

  1. Bu bilgiler harika. Ofis çalışanı olarak en sıkıntılı olduğumuz duruma açıklık getirmişsiniz. Teşekkürler

    YanıtlaSil