3 Mart 2018 Cumartesi

Spor Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Hiç yorum yok
Sağlıklı bir yaşam için spor bizler için vazgeçilmez olmalı. Fakat spor yaparken de dikkat edilmesi gereken bir nokta doğru ve rahat spor ayakkabının alınmasıdır. Hep beraber doğru spor ayakkabı seçiminde nelere dikkat etmemiz gerekiyor ona bakalım.

Bolluk ve darlık çok önemli


Ayakkabı seçiminde ayağınızı ve bileğinizi ne çok sıkı saracak ne de bol duracak. Buna önem göstermenizde fayda var. Çünkü bilek, diz ve bacak rahatlığı için bu ilk önem göstermeniz gereken detaydır.

Doğru tabanı seçmelisiniz


Ayakkabı tabanının binen basıncı ve kiloyu dengelemesi çok önemlidir. Taban bölümü ayağın altında bulunan ön arka ve yan eğrilikleri desteklemelidir. Ayakkabı yanlardan ayakları iyice sarmalıdır ki, spor yaparken bilek burkulmaları en aza insin.

Hangi spor yapacaksan ona göre ayakkabı seçimi


Yaptığınız spor ve ayak yapınıza göre, "air" ve "gel" gibi yastıkcıklara sahip ayakkabıları seçmelisiniz.
Tenis gibi parmak ucu etkileşiminin fazla olduğu sporlarda ayak yan bölümünde, basketbol gibi sıçrama sporlarında topuk ve ayak tabanında bu gibi desteklerin olması uygundur. Yürüyüş yaparken kullanılacak ayakkabılar esnek olmalı, tabanı şoku absorbe edebilmeli ve ayağı iyi kavramalıdır, topukta ve tabanda hava yastığı bulunmalıdır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder