29 Mart 2018 Perşembe

Koşudan Sonra Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

  Hiç yorum yok
Sağlıklı bir yaşama adım atmak için, düzenli bir şekilde kendinizi yormadan koşu yapmanız gerekmektedir. Koşmaya başlamak için de çok para harcamanıza gerek yok, koşu için kıyafet ve spor ayakkabı seçimi yapmanız yeterli olacaktır. Bu işte azim çok önemlidir, ilk bir hafta azimle koşarsanız vücudunuz buna alışacaktır. Peki koşu sonrası bu formu ve kazandığınız zindeliği koruyup bir güne yaymak için neler yapmalısınız?
Sıvı tüketimine dikkat edin.
Koştuktan sonra vücudunuz aşırı derecede su kaybedeceğinden su tüketiminizi günün içine yaymanız gerekmektedir. Birden bire çok su içmek sağlığınızı rahatsız edici derecede bozacaktır. Daha enerjik hissetmek istiyorsanız çikolatalı süt tüketmenizi tavsiye ederim. Zira vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat ve proteini tek seferde alabileceğiniz başka bir içecek düşünemiyorum.

Koşu sonrası yemek

Koşu sonrasında enerjinizi yerine getirmek için, abur cubur şeyleri yemeye kalkmayın. İlk başta harcadığınız karbonhidratı yerine getirmek için, muz, pirinç, orman meyveleri ve makarna bu işinizi görecektir. Tatlı ve şekerleme türü gıdaları ise gün içinde yiyebilirsiniz.

Koşunun ardından esneme

Koşu sonrasında vücutta biriken laktik asidi dışarı atmanın en etkili yöntemi vücudu esnetmektir. Özellikle ayağınızı bir yere yukarı doğru koyarak vücudunuzu resimdeki gibi öne eğerseniz esneme hareketini layığıyla yapmış olursunuz.

Koşudan sonra nefes alışınızı düzenleyin.

Koşudan sonra nefes alışınız hızlanmış olacaktır ve nabzınız normalden daha hızlı atacaktır. Bu nedenle önce sakin bir şekilde nefes alıp vermeye çalışın. Kalp ritminiz normale döndüğünde kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

İmkan varsa masaj yaptırın.

Koşu sonrasında kasılan ve gerilen kasların biraz olsun masaja ihtiyacı olduğunu unutmayın. Yapabiliyorsanız kendiniz, yapamıyorsanız bir masör ya da yakınınızdan biraz olsun ovalamasını isteyebilirsiniz. Bu sizi çok rahatlatacaktır.
Sağlıklı bir yaşam için, spor yapmayı ihmal etmeyin. Koşu yapmak spor yapmanın en keyifli yanlarındandır. Hem koşar formda kalırsınız, hem de gezmiş olursunuz.
Hepinize sağlıklı ömürler dilerim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder