4 Mart 2018 Pazar

Kendinizi Sevmeniz Neden Önemlidir ve Bunu Nasıl Başarmalıyız?

  Hiç yorum yok
Her zaman söylenen ve hepimizin de duyduğu bir sözdür "önce kendini sev", çok doğru bir söz aslında. İnsan kendini sevdiğinde, kardeşi, anneyi, babayı, aileyi, çevreyi, toplumu sevmeye başlar. Çünkü yürekte yaşanan sevgi bir zaman sonra etrafa taşmaya başlayacaktır. Tabi bu sevgi ego boyutlarına ulaşmaması önemlidir. Gelelim kendimizi neden sevmeliyiz, nasıl bunu başarabiliriz?
Kendinizi kimseyle kıyaslamayın; Kimseyle kendinizi kıyaslamayın, her kesin kendince yetenekleri, bilgisi ve becerisi vardır. Sizin kendinizce olan yeteneklerinizle mutlu olmaya bakın.
Vücudunuzla barışık olun; Vücudunuzda kilolarınız mı var? Olsun ne var ki? Sanki kimsede yok mu? Bırakın "şuram böyle, buram böyle" muhabbetlerini. Siz olduğunuz gibi güzelsiniz, her insan aynı olacak diye bir şey olamaz. Sizin fiziğiniz bu şekilde. Herkes sizi böyle kabul etmeli gerisi boş.
Arkadaşlarınızla vakit geçirin; Birçok ilişki gelir geçer ama asıl kalan arkadaşlıklar ve dostluklardır. Siz arkadaşlarınız ve dostlarınızla birlikte zaman geçirmeye özen gösterin. Bu kendiniz için yapacağınız hoş bir şey olacaktır.
Yalnız kalıp kendinizle vakit geçirmeniz de önemli; İnsan zaman zaman yalnız kalmayı, kafasını dağıtmayı ve tek başına özgürlüğü hissetmeyi ister. Bunu arada yapmayı asla unutmayın. Sizin iyi olmanız için kendinizle baş başka kalmanız bazen etkili bir yoldur.
Kendinize uğraşılar bulun; Bu uğraşıyla zaman geçirirken kendinizi dinlendirecek ve yaptıktan sonra sizi mutlu edecek bir şey olmasına özen gösterin. El becerilerinizi konuşturmanız size iyi gelecektir.
Çıkın dışarı ve hiçbir şeyi aldırmayın; Çıkın sokağa ve bir yürüyüş yapın. Etrafınıza bakın, hayatın ne kadar renkli olduğunu hissedin. Yağmur varmış, kar yağıyormuş umursamayın bile.
Alışverişe çıkın; Kendinize bir şeyler alın, şık şeyler olsun ama. Giydiğinizde üzerinizden akıp gitsin. Salına salına yürüyün ve aynada kendinize bakın. "Ne kadar da güzel oldum" diyin.
İzlemediğiniz filmleri izleyin; "Şu filmi de izlemek istemiştim ama gidememiştim" demeyin. Geçin tv karşısına izleyin. Olmadı yeni vizyondaki filmleri sinema keyfini yaşayarak seyredin.

Siz önemlisiniz, siz özelsiniz bunu asla unutmayın. Kendinizi sevin, kendiniz için bir şeyler yapmaya özen gösterin. Siz mutlu olursanız etrafınıza da mutluluk saçarsınız.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder