14 Mart 2018 Çarşamba

Kendini Bilime Adamış Fizik Profesörü Stephen Hawking kimdir?

  2 yorum
Dünya Pi Günü'de 76 yaşındayken hayatını kaybeden Stephen Hawking 'in sıra dışı hayatına birlikte göz atalım. Hawking geriye kitaplara, filmlere konu olan bir hayat öyküsü bıraktı. Dünyanın tanıdığı Hawking fizik alanına büyük katkıları olan bir bilim adamıydı.
Matematik bölümü olmadığından fizik bölümünde okumak zorunda kaldı
Babasının da mezun olduğu Oxfort Üniversitesi Kolejine gitti. Babası hep tıp okumasını istese de Hawking'in aklında tek matematik vardı. Fakat okuduğu okulda matematik bölümü olmadığından mecburen de olsa yine sevdiği fizik bölümüne başladı.

21 yaşına geldiğinde hayatı ALS hastalığı ile tümden değişti


21 yaşında gencecik bir deli kanlı iken, tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Bu hastalık Hawking'in hayatını kötü yönde etkiledi. Sinir sistemini felç eden bu hastalık onu tekerlekli sandalyeye mahkum bıraktı.

Doktorlar erken bir ölüm bekliyordu

Doktorlar bu hastalıkla uzun süre yaşamasının imkansız olduğu kanısına varmıştı. Fakat Hawking öyle azimli ve istekliydi ki, tam 50 yıl bu hastalıkla mücadele ederek yaşamayı başardı.

Profesör unvanı aldı

Hawking 1979'da Cambrige Üniversitesi'nde Isaac Newton için kurulan Lucas kürsüsünün başına gelerek, "profesör” unvanını aldı. Kitapları, 40 dile çevrildi. Kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla dünya çapında tanınmayı başardı.

Doktora tezini internet sitesine koydular

50 yıl önce yazdığı doktora tezini internet sitesine yüklenmesiyle birlikte, merak eden milyonlarca insan okumak istedi fakat site aşırı yüklenme sonucu çöktü.

IQ seviyesi kaç?

2004 yılında New York Times muhabirinin IQ'sunu sorduğu Hawking, "Hiçbir fikrim yok, IQ seviyesiyle övünen insanlar zavallıdır" yanıtını vermişti.

Aldığı Ödüller

Albert Einstein Medal (1979)
CBE (1982)
Wolf Prize in Physics (1988)
Prince of Asturias Award (1989)
Copley Medal (2006)

Çocuklara öğütleri nelerdi?


"Bir, ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. İki, çalışmayı asla bırakmayın. Çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur. Üç, eğer aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın." diyerek çok sevdiği çocuklara öğüt vermişti.

İşte bir dehadan geriye kalan güzel kareler.


Stephen Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilmektedir. 12 onur derecesi almıştır. 1982'de CBE ile ödüllendirilmiş, bundan başka birçok madalya ve ödül almıştır. Royal Society'nin ve National Academy of Sciences (Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi) üyesidir.
Bilim hiç bir zaman sonsuzluğu keşfedemeyecek. Ama bunu araştırmak için milyonlarca insan doğup ölecek. Stephen Hawking' de bunlardan birisiydi. Milyarlarca insandan 5-10 üstün zeka insan çıkar. Şimdi bundan sonraki insanlığa sadece yeni Hawking'lerin doğuşunu özlemle beklemek düşüyor.

2 yorum :