26 Mart 2018 Pazartesi

Karikatür Nedir? Nereden Doğmuştur?

  Hiç yorum yok
Karikatür, mizah ve akıl yoluyla insanlara çizimler ile bir şeylerin anlatılma sanatıdır. Toplumu, siyasileri, kültürleri ve hayatın genelinde olan her şeyi karşısındaki insana mizah yolu ile gülümseterek anlatır. Türk karikatüristlerin de başarılı bir mizah anlayışı olduğu aşikar. Çünkü birçok karikatürde gülmekten kendimi alamıyorum.

Karikatür sözcüğü, dilimize Fransızcadan geçmiştir. İtalyanca “yüklemek”, “sorumlu tutmak” anlamına gelen caricare sözcüğünden oluşturulmuştur.


Anlatımlarıyla, çizimleriyle karşısındaki okuyucuyu mizahın içine anında alan bir yaklaşım sergilerler.


Karikatürlerin içinde herkesten bir parça bulmak mümkündür, o yüzden bu kadar ilgi çeker ve beğenilirler.


Mesela bu karikatürdeki prensi siz hiç bu şekilde düşünmüş müydünüz? İşte mizah budur.


Karikatürlerin tarihini ele alacak olursak, eski uygarlıklara kadar dayandığı yapılan kazılarda anlaşılmıştır. Duvarlara kazınan resimlerde bile mizahı görmeniz mümkün.


Bir çağı kapatıp yeni bir çağ açılan savaşlar ne kadar da ürkütücü bir görüntüsü vardır bilirsiniz. Fakat işte karikatür ve mizah bu olayın seyrini bu denli komik bir duruma taşıyabiliyor.


Eski Türk filmlerinde sıkça rastlanılan bir sahnedir aşağıdaki karikatürde anlatılan. Fakat bunu çizen beyin dehası kişi espriyi tam yerinde kullanmış.


Kedilerin konuşturulduğu, menfaat ve çıkar ilişkilerinin ne denli yaşandığı her zamanda ve her çağda aynı olduğu mizahi bir dille bizlere sunan karikatürlerimiz yüzümüzün tebessüm etmesine olanak sağlıyor.


Sonuç olarak, karikatür ve mizah bana göre deha bir aklın ürünüdür. Her insan yapılan espriyi ve mizahı kavrayamayacağı gibi, her karikatürist bu düşünceyi karşısındakine de aşılayamaz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder