11 Mart 2018 Pazar

Kara Elması Alın Terleriyle İşleyen Emektar Madencilerin Hayatları!

  Hiç yorum yok
Çoğu büyük şehirde artık doğal gaz var, kömür unutuldu, ama Anadolu'nun birçok yerinde hala kömür sobası kullananlar var. Bu madeni yerin yüzlerce metre altından çıkartan madencilerimiz var. Onları ne kadar biliyor ne kadar tanıyoruz?
Sultan II.Mahmud' un emriyle ülkede kömür arama faaliyetlerine başlanmıştır. Zonguldaklı bir köylü olan Uzun Mehmet memleketinde kömür arama çalışmalarına başlamış 1829 yılında bulduğu siyah taş parçalarını evine götürüp ateşe vermiş ve olumlu sonuç alınca da bunu yetkililere bildirmiştir. İşte memleketimizde ilk kömürü bulan kişi Uzun Mehmet'dir.
İşte canları pahasına ekmek parası için yerin dibine inen madencilerimiz ve kara elmas kömür...

İlk keşfinden günümüze, birçok alanda kömür kullanıldı, buhar kazanları, kara trenler, kaloriferler, evlerimizde sobalar hep onun sayesinde ısındı.

Çıkarılması o kadar zahmetlidir ki, yüzlerce yerin altına inen madencilerimiz, pisliğin, isin, kirin içinde saatlerce çalışmaktadırlar.Ailelerine bir lokma ekmek götürebilmek için yıllarca bu zindanlarda çalışmak zorunda kalırlar.
Bir düşünün böyle bir yerde çalıştığınızı, siz olsanız buraya her gün girip saatlerce karanlıkta kapalı bir ortamda çalışabilir miydiniz?
Her defasında hüzün yüklüdür gönülleri, ailelerini bir daha görebilecekler mi diye endişe ederek inerler madene. Çünkü bilir ki aşağı inenin yukarı çıkma ihtimali zayıftır. Nice canlar, nice arkadaş, kardeş, baba, amca orada can vermiştir.
Ve işte böyle bir sabaha uyanır madenciler, kahroluş vardır her bir bakışta, aileler feryat figan içinde bekleşirler madenin kapının önünde.
Bir can, bir umut arar çaresiz bakışlarla. Yine bir patlama, yine bir göçük olmuştur. Canlarını yüzlerce metrenin altında bırakıp ailelerine hüzün katmışlardır...
Kimdi orada kalanlar, Ahmet, Mehmet, Ufuk, Yunus, Rıza, Sami... Ne önemi vardı isimlerin can taşıyorlardı can...

Ne olurdu güvenlik odaları kurulsaydı? Ne olurdu bir umut daha olsaydı yaşamaları için? Hiç değerleri yok muydu? Şu aşağıda gördüğünüz güvenlik odacıkları ülkemizde bulunan çoğu madende bulunmamaktadır. Çok maliyet oluyormuş, her yerde bulundurulamazmış. Ulan ölen senin canın kanın değil tabi ki, bir de senin canın yansın da gör bakalım...

Yüreği yanan tüm acılı ailelere Allah sabırlar versin, oraya inip alnının terinin son damlasına kadar ekmek parası için çalışan tüm madencilerimize Allah kolaylık ve can sağlığı versin...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder