11 Mart 2018 Pazar

"Deniz Çingeneleri" Lakabını Almış Bajau Kabilesi ve Yaşamları!

  1 yorum
Çingeneler her zaman toplumdan dışlanmış olarak yaşarlar. Kendilerine has yaşam tarzları, konuşmaları, içtenlikleri ile dünyanın neresine giderseniz gidin çingenelerde aynı havayı solumanız mümkün. Sizlerle paylaşmak istediğim çingeneler ise, Malezya'nın Borneo adasında yaşayan deniz çingeneleri.
Malezya'nın Borneo adasını mesken tutan bir topluluk olan Bajau Kabilesi, denizde yaşamayı tercih etmeleri nedeniyle "Deniz Çingeneleri" adını almışlar.
Evlerini mercan taşlarının üzerilerine kuran kabile insanları, avladıkları balık ve deniz canlılarıyla yaşamlarını sürdürüyorlar.
Daha önce başka bir bölgede yaşıyorlarmış, fakat orada yaşanan tatsız olaylar onları uzaklaşmaya ve kendilerine daha sakin bir yer olan bu adaya gelmelerine neden olmuş.
Günlerinin yarısını denizin içinde geçiren bu kabile, burada daha huzurlu olduklarını her sözlerinde dile getiriyor.
Onlar bir topluluğa ve bir karaya bağlı yaşamıyorlar. Onların tek yaşam alanı bu denizin üzerinde kurulu derme çarpma kulübeler.
Ortalama her aile nüfusu 5-10 kişi arasında değişiyor. Medeniyetten, elektrikten, internetten ve tüm dış dünyadan uzak yaşıyorlar.
Birbirlerine bağlı ve sağlam bir aile yapıları var. Küçüğün büyüğe, büyüğün küçüğe sevgi ve saygısı müthiş.
İşte birbirinden güzel ve ilginç yaşamlarıyla o güzel karelerden birkaçı:
Belki de insanlığın bozulmaması, aile bağlarının güçlenmesi ve toplumda yaşayanlara saygının olması için medeniyetten uzaklaşmak ve gerçekten insan olduğunuzu anlamız gerekiyor.

1 yorum :

  1. bu kabilenin hayatını okuduktan sonra hayatı sorguluyorum.Bizim yılda 15 gün aldığımız iznimizde hayalini kurduğumuz hayatı bu kabile hergün yaşıyor

    YanıtlaSil