30 Mart 2018 Cuma

Çağın En Büyük Problemi Stresin Üzerimizdeki 6 Etkisi!

  1 yorum

Çağımızın büyük sorunlarından biri de, stresli yaşam ve bizleri sürüklediği buhranlar. İş, ev, çevre ve içimizde yaşattıklarımızın bütününden oluşan bu buhranlar, zaman içinde ciddi sorunlara yol açmaktadır.


Kişilikteki değişiklik

Saldırganlık, depresyon, karamsarlık, yorgunluk ve aşırı uyku hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşırı sinirli olurlar, etrafındaki her şeyi yakmak, yıkmak ve kırmak isterler.

Davranışlardaki değişiklik

İlaç kullanımı, kaza yapma eğilimi, kavgacı ve aşırı agresif tavırlar, az konuşma, tahrik edici davranışlar, duygu karmaşası. Sakinleşebilmek için ilaç kullanmak zorunda kalırlar, sosyalliklerini en aza indirirler.

Bilişsel kararlardaki değişiklik

Unutkanlık, konsantre olamama, karar vermekte güçlük çekme, eleştiriye aşırı tepkiler. Sık sık unutkanlık yaşarlar, buna bağlı olarak iş ve sosyal yaşamda karar vermekte güçlük çekerek kendilerini daha çok strese sokarlar.

Psikolojik olarak etkileri

Kan şekerinin düşmesi, eklemlerde halsizlik ve uyuşukluk, kalp atışlarının hızlanması, terleme, solunum güçlüğü. Stres psikolojik olarak tüm bedeninizi sarmaya başlar, sizi halsiz, bitkin ve başınızı kaldıramayacağınız durumlara düşürür.

Tıbbi etkileri

Kalp rahatsızlıkları, astım, bayanlarda düzensiz adet ve adet görememe, baş ağrısı, migren, cinsel isteksizlik ve güçsüzlük. Özellikle erkeklerde iktidarsızlık olarak baş göstermektedir. Bayanlarda ise adette düzensizlik ve adet olamama gibi etkileri görülür.

Organize olamama

İş yapmayı istememe, görevini icra edememe, yüksek derecede iş kazası olasılığı, iş ortamından memnuniyetsizlik ve nefret etme. Kafanızı toplayamadığınız için iş yerindeki küçük ve basit olayları bile abartır başa çıkamaz olursunuz. Ortamdan kaçmak ve içine kapalı yaşamak istersiniz.
Stres başlı başına insanlığı ve toplumları etkileyen çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Bu yüzden stressiz bir ortam oluşturmak, seviden, saygıdan ve birbirimize olan iyi niyetimizden geçer. Sevelim, sevilelim stresten uzak duralım...

1 yorum :

  1. Stresin olumsuz etkileri çok fazla. Maalesef stres sürekli artış gösteriyor :)

    YanıtlaSil