22 Mart 2018 Perşembe

Bilinmeyen 7 Yönüyle Osmanlı'da Haremlerin Gizemi!

  Hiç yorum yok
Harem Osmanlı'da her kesim ve her toplumun ilgisini çeken bir yer olarak bilinmektedir. Özellikle Topkapı Sarayı haremi kendine has labirent şeklinde birbirine bağlı 400 odadan meydana gelmektedir. Haremler dışarıya tamamen kapalı olmasından dolayı gizemini hep korumuştur.

Padişahların hanımları, köleleri ve hadım edilen harem ağalarıyla yaşam savaşını sürdüren harem, yıllara meydan okumuş, nice şehzadeleri doğuran sultanlar yetiştirmiştir. Şöyle ki bir erkek sineğin dahi giremediği bu haremler, orada yaşayanlar çok hasta olsalar dahi erkek doktor sokulmazdı.


Harem ayrıca bir okul vazifesi de görüyordu, orada bulunan cariyelerin tamamı okuma yazma bilirlerdi, müzik aleti çalmayı, dans etmeyi, şarkı söyleme ve dikiş yapmayı öğrenirlerdi. Adeta harem günümüzdeki meslek okulu gibiydi.
Haremin aşkları da Osmanlı arşivlerinde çok önemli yer tutar. Sultanlarla ve paşalarla olan aşklarını kaleme almış oldukları mektuplar çok gizli olarak saklanmış olsalar da günümüzde hepsi gün yüzüne çıkarılmıştır.Bu büyük aşklardan en bilinmiş ve büyüğü de Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman'ın aşklarıdır. Birbirlerin yazmış oldukları birçok mektup bulunmaktadır.
Hep merak edilen bir konu da, padişah canı istediği hatunla nasıl ilişki yaşardı? Hepsiyle evli miydi gibi konulardır... Tarihte isimleri belli olan birkaç padişah dışında cariyelerle nikah kıyılmazdı. Ayrıca padişahlar tüm cariyelerle de ilişki kurmamıştır. Haremde anneleri, kardeşleri, akrabaları, çocukları da bulunmaktadır. Sadece bir ya da iki cariyesiyle hayatını yaşamış padişahlarda vardı.
Tarihte Deli İbrahim olarak da bilinen Sultan İbrahim, cariyeleriyle ilişkiye çok düşkün bir padişah olarak bilinir. Onun zamanında haremdeki cariye sayısı 3 katına çıkmıştır. Yine onun zamanında 280 cariyeyi de ayaklarına taş bağlattırarak denize attırıp boğdurduğu da söylenmektedir.
Birçok gizemli ve hala gün yüzüne çıkmamış gerçekleriyle haremler, yaşananlar, ölümler, evlilikler ve birçok padişahın annelerinin yine bu haremlerden çıktığı bilinen Osmanlı'nın saklı mabedleriydi.

Nacizane anlatışımla Osmanlı'daki harem hayatını az da olsa gözler önüne sermeye çalıştım. Ecdat bir çok savaş kazanmış, islamı ve Türklüğü yaymak için çok çaba göstermiştir. Özel yaşanan olaylar, kardeş kavgaları, katledilen yüzlerce şehzade her toplumda olduğu gibi Osmanlı'da da patlak vermiş, iyi yönetim şekliyle adaletle yöneten padişahlar olduğu gibi, zevk ve kendini düşünen devlet otoritesini ayaklar altına alan padişahlarda olmuştur.
Şunu asla unutmayalım biz dört dörtlük değiliz ki, ecdat ya da gelecek de dört dörtlük olsun...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder