12 Mart 2018 Pazartesi

Başka Kültürlerde Selamlaşma Şekilleri Hangileri?

  Hiç yorum yok
İnsanların birbirine selam vermeleri, muhabbeti, neşeyi, huzuru arttırır. Yolda gördüğünüz bir kişiye "merhaba, selam, iyi günler, nasılsınız?" gibi bir cümleyle yaklaştığınızı bir düşünün. Sizce ne olabilir? "Sana ne?" mi der, yoksa "teşekkürler" mi der? Aslına bakarsanız toplum içinde selamlaşma eski zamanlarda ne kadar çok yaygınsa şimdi bir o kadar azalmış görünüyor. Selamlaşmayı sadece ikili ilişkiler olarak görmeyin, selamlaşmak dinimize göre de en ufak sadaka yerine geçer.

Tibet halkının selamlaşması


Tibetlilerin inancına göre dünyaya yeniden gelecek olan siyah dilli bir kral varmış. Bu siyah dilli kralın siz olmadığını kanıtlamak için selamlaşırken karşılıklı dil çıkartılıyormuş.

Malezya halkında selamlaşma


Karşısından geleni gördüğünde "nereye gidiyorsun?" diye soruluyor, karşılık olarak "öylesine yürüyorum" "çok da önemli bir yer değil" gibi bir cevap alması onun için yeterli sayılıyormuş.

Filipinliler'de selamlaşma


Yaşlılar ile selamlaşırken bizim el öpüp alna koyma şekli gibi yapıyorlar. Fakat tek fark öpmeden alınlarına el koymalarıymış. Bu harekete "Mano" adı veriliyor.

Tayland halkında selamlaşma


Bu selamlaşmada eller birleştirilip göğüs kafesi hizasına getirilir, baş parmaklar çeneye uç kısımlar ise alna değecek şekilde eğilinir. Bu selamlaşma şekline "wai" adı veriliyor.

Yeni Zellanda halkında selamlaşma


Karşısındaki kişinin burnunun üst kısmını kendi burnunun üst kısmına dokundururlar.

Güney Afrika Shona halkı selamlaşması


Güney Afrika'da Shona halkından yayılmış 12 etnik grubun olduğu söz edilir. Bu halk ellerini karşısındakinin eline havada çarptırarak "çak" işareti yaparlar. Bu onlar için kibar bir selamlaşma şeklidir.
Her ne şekilde olursa olsun, insanlığın yüzü gülüyor, bunu karşısındakine hissettiriyorsa, selamlaşmanın şekilleri değişiklik gösterebilir. Mühim olan sevgiyi, ilgiyi ve sıcaklığı karşındakine yaşatabilmektir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder