7 Mart 2018 Çarşamba

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün Nasıl Doğduğunu Biliyor Musunuz?

  Hiç yorum yok
Dünyamıza güzellik katan, kahkahalarıyla ve güzel bakan gözleriyle bizleri mutlu birer erkek yapan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun. Bu günün nereden çıktığı ve neden her yıl kutlandığına gelecek olursak, bunu sizler için derledim.

22 Kasım 1909'da, 25 Sendikası, genel grev çağrısı yaptı; Bu grevin tek amacı, fazla çalışmaların uygun bir saate çekilmesi ve taşeron işçi çalıştırılmasının önüne geçmekti.
ABD tarihinin en büyük kadın grevi olarak tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almıştı.
25 Mart 1910 tarihinde, emekçi kadınların çalıştığı iş yerinde yangın çıktı; Asch binasının son üç katında bulunan Triangle Gömlek Firması’nda sönmemiş bir sigara izmaritinden kaynaklandığı tahmin edilen yangın, sekizinci katta başladı. Ve kısa zamanda tüm binayı sardı.
Bir çok işçiye mezar olan yangın; Ekmek ve iyi bir gelecek için çalışan emekçi kadınların o gün orada bir çoğu yanarak can verdi. O gün 146 kişi orada yaşamını yitirdi.
5 Nisan 1911'de büyük bir cenaze töreni yapıldı; Tam 800.000 kişinin katıldığı hüzünlü cenaze töreninde 129 kadın 48 sendika işçisi toplam 146 kişi için yas tutuldu.
8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını Clara Zetkin önerdi; AlmanyaSosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak kutlanmasını ve anılmasını önerisini getirdi. Bu öneri oy birliğiyle kabul edildi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü aslında bir acının, bir ızdırabın ve bir haykırışın günüdür. Tüm ezilen, acı çeken, umutla yarının güzel olmasını bekleyen tüm kadınlarımızın, KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder