27 Mart 2018 Salı

27 Mart Dünya Tiyatro Günü! Tiyatro Nedir, Bizlere Yararları Nelerdir?

  Hiç yorum yok
27 Mart Dünya Tiyatro Günü tüm tiyatro sevenlere kutlu olsun. "Tiyatro hayalden bir dünya yaratanların sesidir" bu güzel sloganla başlamak istiyorum sözlerime. Tiyatrolar emeğin, cesaretin, uğraşının, azmin ve hayal gücünün birleşiminden doğan, insanlara o anları içinde yaşatan bir sanattır.
Tiyatro nedir?
Herhangi bir olay, durum veya tasarının sahnede canlandırılması amacı ile yazılmış eserlere "dramatik metinler" denir. Bu metinlerin sahnede canlandırılması ile ortaya çıkan sanat da tiyatro olarak adlandırılır.

Tiyatronun bireylere yararları nelerdir?

Tiyatrolar topluma ve bireylere bir çok kazanımlar sunar. Bunları anlamaya ve uygulamaya çalışmanız yeterli bir davranış olacaktır.
1- Dαуαnışmαуı öğretir ;
2- Düşünceуi eуleme ѕokmα уeteneğini geliştirir;
3- Düşünerek , уorumlαуαrαk okumαуı öğretir;
4- Topluluk içinde konuşmαуı öğretir;
5- Doğru νe güzel konuşmαуı ѕαğlαr;
6- Eѕtetik αlgılαmα уeteneğini geliştirir;
7- Çeşitli ѕαnαt dαllαrıуlα ilgiуi ѕαğlαr;
8- Toplum уαşαmı için gerekli olαn ѕorumluluk duуguѕunu ѕαğlαr;
9- Toplumun , kişiliği ezmeѕini önler;
10- Çocuğun elini,kolunu kullαnmαѕını denetim αltınα αlır.

Dayanışmayı öğretir

Tiyatrolarda insan psikolojisi her zaman ön plandadır. Kişilerin davranışları, konuşmaları, yaptıklarını ve insanların birbirine olan diyaloglarını anlatırlar. Hep birlikte orada toplanıp çıt çıkartmadan eseri izlemek dayanışmanın gücünü ortaya koyar.

Düşüncelerinizi eyleme dönüştürmeyi öğretir

Tiyatroda kişilerin davranışlarını gözlemlersiniz, onların konuşmalarını, hareketlerini ezberlersiniz. Çünkü hayatın ta kendisidir tiyatro. Aklınızdan geçenleri eyleme nasıl dönüştürebilirsiniz bunu size tiyatro aşılar ve gösterir.

Konuşma becerinizi geliştirir

Tiyatroda akıcı bir üslup vardır. Kelimelerin telafuzu çok tonlu ve nettir. Söylenen cümleleri tane tane anlar ve söylenen kelimelerin her birinin nasıl dile getirilmesini öğrenirsiniz. Tiyatro seven insanların çoğu kitap okuma alışkanlığı olan insanlardır.

En güzeli de toplumun kişiliği ezmesini önlersiniz

Çünkü tiyatrolar yukarıda da söylediğim gibi, kendini anlatabilme sanatını insana aşılar. Kendini daha iyi ifade eder ve toplumun sizin üzerine gelmesini engelleyebilirsiniz. Bir birey kendi düşüncelerini savunuyor ve bunu insanlığa anlatabiliyorsa işte o birey kendini kazanmış demektir.
Tiyatrolarımıza sahip çıkmamız gerekiyor, öyle müthiş performanslar sergileniyor ki, her gün ya da her hafta o sahneyi alan sanatçılar, o olayı yüzlerce kez yaşıyor ve bunu bizlere aynı şevkle aksettiriyor. Büyük bir emeğin eseri olan tiyatrolarımıza destek olmamız gerekiyor. Sanat içimizde, sanat sizinle, yüreğinizdeki sanatçı ruhu çıkartmanın tam sırası. Sevgiyle kalın...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder