24 Mart 2018 Cumartesi

24 Mart Dünya Tüberküloz (Verem) Günü! Tüberküloz Nedir, Korunma Yöntemleri Nelerdir?

  Hiç yorum yok
Bu gün 24 Mart Dünya Tüberküloz (Verem) Günü, belki adını bile duymadığınız bu hastalık yüzünden her yıl milyonlarca insan ölüyor. Bilimsel araştırmalarda dünyamızda 4000 yıldır süre gelen bir hastalık türü. Çağımızda hastalığın erken teşhisi ile hastalığı atlatmak mümkün. Peki tüberküloz (verem) nedir, nasıl korunmalıyız?
24  Mart  Dünya Tüberküloz (Verem) Günü! Tüberküloz Nedir, Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Nasıl bulaşır?


Solunan hava ile türberküloz yani verem mikrobunun akciğerlerimize yerleşmesiyle kendini hissettirir. Kan ve lenf bezleri sayesinde tüm vücuda dağılabilir. Tedavi edilmesi ile hastalık tamamen vücuttan atılabilir, fakat yanlış tanı ve geç tedavi ya da hiç tedavi olunmaması ölümle sonuçlanır.

Dünya'da her yıl ölüm yaşanıyor


Her yıl azımsanmayacak kadar çok sayıda insanın ölmesine neden oluyor. Dünyamızda 10 milyondan fazla insan her yıl bu hastalığa yakalanmakta ve 1 milyondan fazla kişi bu hastalık yüzünden hayatını kaybetmektedir.

Diğer organlara da sıçrayabiliyor


Hastalığın %64'ü akciğerde görülürken, %36'lık bir kısım ise diğer organlara sıçrayarak daha farklı hastalık türlerini ortaya çıkartıyor. Bunlar lenf bezleri, plevra, kemik, böbrek, beyin gibi yerlerdir.

Hastalığın belirtileri ise şöyledir;


Bu belirtilerin bir kaçı sizde ya da çevrenizdeki birilerinde varsa kesinlikle önlem alınmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna baş vurulmalıdır.
Uzun süren kuru öksürük.
Göğüs ağrıları.
İştahsızlık.
Akşamları yükselen ateş.
Halsizlik.
Kilo kaybı.
İleri vakalarda nefes darlığı.
Öksürükle ağızdan kan gelmesi.

Teşhis ve tedavisi ücretsiz sunulmakta


Özellikle çocukları veremden korumak için doğumdan 2 ay BBG aşısı yaptırılması zorunludur. Bu işlem Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz karşılanmaktadır. Hastalığın yayılmasını önlemenin en etkili yolu erken teşhis ve çevreye yayılmadan tedavi etmektir. Bulaşıcı olan hastayla yakın temas halinde olan yakınları da hastalıktan korunmaları için ilaçlarla takviye yapılmaktadır. İlaç tedavisine başlanılan hastalar 15-20 gün arasında tedaviye karşılık verir ve iyileşme görülür.
Tüberküloz teşhis edilip tedavi yapılırsa zararsız bir hastalıktır. Fakat her yıl milyonlarca insan boş vererek ve bilmeden hastalığı yok sayarak yaşamlarını yitirmektedir. Lütfen sağlığımıza dikkat edelim. Herkese sağlıklı hayatlar dilerim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder