23 Mart 2018 Cuma

23 Mart Dünya Meteoroji Günü! Peki Hepimizin Merak Ettiği Hava Tahminleri Nasıl Yapılıyor?

  2 yorum
Bu gün 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü. Günlük yaşamı etkileyen nedenler arasında havanın nasıl olduğu da vardır. İnsanlar bir yere gideceği zaman illaki hava tahminlerini gözden geçirip ona göre önlemleri almayı tercih ederler. "Yarın hava nasıl olacak? Bugün ne giysem, üşür müyüm?" gibi düşüncelere kapılmayanımız yoktur. Peki hava tahminleri nasıl yapılıyor hiç merak ettiniz mi?

Yer gözlemleri ile tahmin


Yer gözlemlerinde, havanın sıcaklığı, nemi, rüzgar durumu, rüzgarın yönü, basınç durumu, bulutlanma yer sıcaklığı ile ilgili her türlü meteorolojik parametre ölçülür. Bu bilgiler toplanır ve meteorolojik haritalar oluşturulur. Bu sayede havanın nasıl olacağıyla ilgili tahminler yürütülür.

Balon yöntemi ile tahmin


Türkiye'de 8 noktada, dünyada ise 8.000'in üzerinde noktada bu uygulama gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık 30-35 km yükseklikte stratosfer tabakasında bu balon patlar ve bağlı olduğu verici paraşüt yardımıyla tekrar yeryüzüne düşer. Vericinin kaydettiği bilgiler sayesinde atmosfer tabakalarındaki nem, sıcaklık ve rüzgar durumları değerlendirilir. Bu değerlendirmeler, baz alınan 500 mb basınç yüksekliğindeki nem durumu, sıcaklık durumu ve rüzgar durumunu verir. Bu veriler sayesinde havanın nasıl olacağıyla ilgili bilgiler toplanır.

Uydu sistemiyle tahmin


Günümüz şartlarında teknolojinin ilerlemesiyle uydular hava tahminlerinde büyük bir sonuç göstermektedir. Bu uydular alçak seviyeli ve yüksek seviyeli hava tahmin uyduları olarak ikiye ayrılıyor.

İnfrared, yani ışın yöntemi ve fotoğraflama yöntemi şeklinde de gözlemler yapılmaktadır. Bu yöntemlerle hem bulutların yapısı ve yönleri, hem de yağış oranları saptanabilmektedir.

Peki tüm bu teknolojik aletler olmadan önce nasıl tahmin yapılıyordu?


Kimisi parmağını ıslatıp havanın geliş yönünü hesaplardı, kimisi bulutların yönüne bakardı, mesela bulutların batıdan doğru gelmesi yağmurun da geleceği anlamını taşırdı. Doğudan hareketlilik gözlenirse hava güneşli olacak denilirdi. Kurbağaların topluca ses çıkartmaları yağmurun geleceği anlamını taşırdı. Ağaç yapraklarının alttan yukarı doğru sararması bu sene kışın çetin geçeceği anlamındaydı. Akşamdan bulutun kızarması ertesi günün güzel olacağı, sabahtan kızarması ise havanın yağmurlu olacağı anlamını taşırdı.
Eskiden bu kadar tahmin tutmuyor muydu? Evet tutuyordu, ama şimdiki teknoloji sayesinde fırtınanın, karın, yağmurun saati, dakikası, günü, ayı, her şeyi biliniyor. Hepinize bol güneşli, huzurlu günler dilerim.

2 yorum :

  1. Balon yontemi ile hava durumu tahmini ne kadar farkli bir yontemmis.🤔Kurbagalarin topluca ses cikarmasi yagmur habercisi.Acayip guzel bilgiler olmus bunlar ya😊Emeginize saglik keyifle okudum yazinizi.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet eskiden teknoloji yoktu, mecburen atadan kalma şekilde hava tahmini yapılıyordu. :) Ben teşekkür ederim yorumlarınız için. Sevgiyle kalın :)

      Sil