21 Mart 2018 Çarşamba

21 Mart Dünya Şiir Günü ve Ünlü Şairlerimiz!

  2 yorum
İlk kez 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edilen ve dünya çapında kutlanan Dünya Şiir Günü'nün amacı "farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak"olarak nitelendiriliyor. Şiir yüreğini ortaya koyma sanatıdır. Aklından geçeni, kalbinin derinliklerini kelimelere nakış gibi işleyerek bunu okuyucuya sunmak ne kadar da güzel bir sunuştur. Ben şahsen şiiri çok severim, arada kendim de bir şeyler karalarım. Bu nedenle bu günün önemi ben de daha büyük.

Necip Fazıl Kısakürek


Necip Fazıl Kısakürek, 26 Mayıs 1904 günü İstanbul'da doğdu. Hayatını yazıya ve şiire adayan bir yazardı. Bizlere 100'e yakın eser bırakmıştır. 26 Mayıs 1980'de Türk Edebiyat Vakfı tarafından 'Şairler Sultanı' ve 1982 yılında yayınlanan 'Batı Tefekkürü ve İslâm Tasavvufu' isimli eseri münasebetiyle de 'Yılın Fikir ve Sanat Adamı' seçildi.
Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

Geçti istemem gelmeni,
Yokluğunda buldum seni;
Bırak vehmimde gölgeni,
Gelme, artık neye yarar?

Nazım Hikmet Ran


20 Kasım 1901 tarihinde Selanik'te dünyaya gelmiştir. Tam bir şiir sevdalısı idi. İlk şiir kitabı 1928 yılında Bakü'de basıldı. Hayatının çoğu sürgünlerde geçti. Ama sonunda memlekete dönmeyi ve şiir severlerin gönlündeki yerini daima korumayı başardı.
Bugün pazar.
Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar.
Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün
Bu kadar benden uzak
Bu kadar mavi
Bu kadar geniş olduğuna şaşarak
Kımıldamadan durdum.
Sonra saygıyla toprağa oturdum,
Dayadım sırtımı duvara.
Bu anda ne düşmek dalgalara,
Bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım.
Toprak, güneş ve ben…
Bahtiyarım…

Yahya Kemal Beyatlı


Yahya Kemal Beyatlı 2 Aralık 1884 tarihinde Makedonya'nın Üsküp şehrinde bulunan Rakofça Çiftliği’nde doğdu. Kuvvetli üslubu ve usta söz sanatçılığı ile insanların gönlünde yer etmeyi başarmıştır. Yaşamı boyunca hiç kitap yayımlatmamıştır. Bu nedenle muhalif olanlar kendisine "esersiz şair" adını vermiştir.
Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.
Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.
Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.

Cahit Sıtkı Tarancı


4 Ekim 1910’da Diyarbakır’ın Camikebir Mahallesi’nde doğmuştur. Zorlu bir hayatı olan Tarancı'nın şiirlerine olan aşkı her geçen gün artmaktadır. İlk başlarda yazdığı karamsar şiirlerin zamanla yok olmasıyla daha akıcı ve daha içten olan şiirleriyle kendini daha çok sevdirmeyi başarmıştır. 1946 Cumhuriyet Halk Partisi Şiir Yarışması'nda ödül almıştır.
Yaş otuz beş! yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün.
Delikanlı çağımızdaki cevher,
Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,
Gözünün yaşına bakmadan gider.

Edip Cansever


8 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirmiştir. Kapalıçarşı'da turistik eşya ve halı ticaretiyle uğraşmıştır. İlk şiiri 1944 yılında İstanbul Dergisi'nde yayımlanmıştır. 1957'de yayınlanan, kendisinin de en çok sevilen şiir kitabı 'Yer çekimli Karanfil' ile kendisine özgü bir şiir evreni kurdu.
İçinden doğru sevdim seni
Bakışlarından doğru sevdim de
Ağzındaki ıslaklığın buğusundan
Sesini yapan sözcüklerden sevdim bir de
Beni sevdiğin gibi sevdim seni
Kar bırakılmış karanlığından.
Şiir yazmak büyük bir kabiliyettir, yüreğin ve zihnin birleşimidir. Yaşanılan bir olayı, hüznü, mutluluğu, geleceğe olan ilgiyi bir şiirle kolaylıkla anlatabilirsiniz. Şiirleri sevin, şiirleri okuyun, şiirler bize ışık tutan eserlerdir.

2 yorum :

  1. Büyük blog takip etkinliğinden geliyoruz.

    Sizi de blog sitemiz ikizgezegen.blogspot.com.tr ye bekleriz. :)

    YanıtlaSil