20 Mart 2018 Salı

20 Mart Dünya Mutluluk Günü'nde Değil Her Gün Mutlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

  4 yorum
Bu gün 20 Mart Dünya Mutluluk Günü, mutlu olmak her insanın hakkı. Huzuru ve mutluluğu yakalamak da bir o kadar zor bir durum. Fakat inanın bu mutluluğu zorluklara karşı direnerek ve küçük şeylerin ne kadar da huzur verici olduğunu görmeye çalışarak başarabiliriz. Yaşadığımız çağda herkes her şeye sahip olmasına rağmen hala azla yetinmeyi öğrenememesinden dolayı mutsuzluk yaşıyor.
20  Mart  Dünya Mutluluk Günü'nde Değil Her Gün Mutlu Olmak İçin Neler Yapmalıyız?Güzel şeylere odaklanmayı öğrenin
Acılar üzerimize geldiğinde onlara alışmamız ve odaklanmamız yani kabullenmemiz daha çabuk oluyor. Bir anda o acının içinde savrulup duruyoruz. Fakat yağan yağmura, doğan güneşe, içtiğimiz çaya, dalda duran kuşa odaklanmayı öğrensek inanın mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

Kalabalıklara karışın

Sıkıntılı ve zor zamanlarda inatla kalabalıklara karışmayı deneyin. Kendi içinize kapanıp tek başınıza kalırsanız bu sıkıntıları daha çok kafanızda kurar ve daha çok üzülürsünüz. Çıkın dışarı, dolaşın sokaklarda, mağazaları gezin, insanların yüzlerine bakın, havayı soluyun.

Sohbet etmekten çekinmeyin

Selam verin yanınızdan geçene, sohbet etmeye çalışın. Bankta otururken, bir mağazada satış elemanıyla, bir kafe de garsonla, yolculu esnasında yanınızda oturan biriyle konuşmaya çalışın. Korkmayın ufacık bir sözcük kelimelerin akışına yardımcı olacaktır.

Acılarınızı paylaşın

İçinizde sıkıntıları hapsederek bir yere varamazsınız. Onlar her gün sizi kemirmeye devam edeceğine siz onları başkasına anlatarak rahatlamaya ve çözüm bulmaya çalışın. Paylaşmak güzeldir unutmayın.

Müzik dinleyin

Sevdiğiniz şarkıları ve müzikleri dinleyin, "müzik ruhun gıdasıdır" sözünü asla unutmayın. Çünkü müzik gerçekten insanı hem dinlendiriyor hem de mutlu ediyor. Dinlediğiniz şarkılara eşlik edin, bırakın sesiniz güzel olmasın, siz ve yüreğiniz o kadar güzel ki gerisi boş.

Deniz kenarına gidin, olmadı hayvan sevin

Deniz kenarı olmaz da göl olur, o da olmazsa bir parkın havuzunun yanına gidin. Suyu izlemek insana huzur verir. Bunları da mı yapamıyorsunuz o zaman bir sokak kedisini alın sevin. Onun sevginizle mutlu olduğunu gördükçe sizde mutlu olacaksınız.

Yardıma ihtiyacı olana yardım elinizi uzatın

İhtiyaç sahibi insanlara yardım elinizi uzatın. Onların bir ihtiyacını karşılayın, ya da para verin. Emin olun ki veren el alan elden üstündür. Yapılan iyiliğin karşılığını da huzur olarak geri alacağınızı unutmayın.
Siz önemlisiniz, siz herkesten, her şeyden değerlisiniz. Kendinizi mutlu etmek için o kadar çok neden var ki, yalnızca bunları gönül gözünüzle görmeye çalışmanız yeterli olacaktır. #KendiniŞımart

4 yorum :

  1. Güzel tavsiyeler. Mutlu edelim, mutlu olalım, mutlu yaşayalım hep birlikte inşallah :))

    YanıtlaSil
  2. Yazınız özenle hazırlanmış çok ayrıntılı.

    YanıtlaSil