19 Mart 2018 Pazartesi

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası! Peki Yaşlılara Nasıl Davranmalıyız?

  Hiç yorum yok
İnsan oğlu doğar, çocukluk dönemi geçirir, gençlik, olgunluk derken bir bakmışsınız ki yaşlanmış elden ayaktan düşmüş olursunuz. İşte o zaman küçük bir çocuktan farkınız kalmaz. İlgiye, sevgiye, bakıma muhtaç olursunuz. Tabi bunu genç olanların anlaması çok zordur. O yaşlara gelirsek eğer onların ne düşündüğünü, nasıl hissettiklerini ve nelere ihtiyaçları olduklarını daha iyi anlayabiliriz. Peki yaşlı olanlara nasıl davranılmalı, nelere dikkat edilmeli hep birlikte bakalım.
18-24  Mart  Yaşlılara Saygı Haftası! Peki Yaşlılara Nasıl Davranmalıyız?

Sevgiyle yaklaşmalıyız


Burası Darülaceze yaşlı bakım evi, bir çok kimsesiz yaşlı bulunmakta. Kimisinin ailesi var ama onlar uğraşmak ve bakmak istemediği için buraya getiriyorlar. Ne var sanki yanında dursa, üç günlü hayatının kalan zamanını evlatlarıyla sevgi içinde geçirse?

İhtiyaçlarını karşılamalıyız


Başta da dediğim gibi, onlar artık birer çocuk oldular. Bir anne, "bir aba 10 çocuğa bakar da, 10 evlat anne ve babaya bakamaz" derler. Bu ne kadar da doğru bir söz. Temiz giyime, düzenli beslenmeye, sağlık kontrollerinin yaptırılmasına ihtiyaçları var.

Tüm dinlerde yaşlıya hürmet var


İslamın kitabı Kuran-ı Kerim de; Bir de anne babanıza iyilikte bulunacaksınız. Şayet onlardan biri ya da ikisi senin yanında yaşlanacak olurlarsa onlara "öf" bile deme! Onları azarlama; ikisine de güzel sözler söyle. Merhametle tevazu kanatlarını onların üzerine ger ve şöyle dua et: "Rabbim! Ben küçükken onlara bana nasıl şefkatle davrandıysalar şimdi Sen de onlara öylece rahmetinle muamele eyle." (İsra, 23-24)
Yahudilerin kitabı Tevrat da; “Ak saçlının önünde ayağa kalkacaksın, ve kocamış olana hürmet edeceksin” (Levililer 19:32).

Onlar çok kırılgandır


"İnsan kendi evladı olmadığında bunu anlayamaz" derlerdi gerçekten çok doğru bir söz. Kendi yetiştirdiğin, büyüttüğün, altını temizlediğin, yedirdiğin, gece gündüz baktığın evladının sana kızması, seni azarlaması, seni hor görmesi ne kadar kötü bir durumdur bir düşünün. Bunu kimse istemez ve kırılmadan, üzülmeden yapamaz.

Bir gün sizin de yaşlanacağanızı unutmayın


Bu güzel eller, bu güzel ten, bu güzel yüz bir gün yok olur gider. Yaşlılık ağır ağır hissettirir her yerinizde kendini. Hayatın nerede başladığını nerede son bulduğunu anlayamayız bile. Bu gençlik hiç bitmeyecek gibi davranmayalım. Büyüklerimize saygımızı eksik etmeyelim lütfen.
Yaşlılarımızı 18-24 Mart tarihlerinde değil, hayatımızın her alanında ve her yerinde hatırlayalım. Hürmetimizi, sevgimizi, ilgimizi eksik etmeyelim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder