13 Şubat 2018 Salı

Yüz Yıl Önce Ülkelerdeki Genç İnsanların Giyim Tarzlarını Yansıtan Görseller!

  Hiç yorum yok
Yüz yıl önce gençler nasıl giyiniyorlardı? Şimdiki moda, giyim tarzı yüz yıl önce nasıldı? Hiç merak ettiniz mi? İşte sizler için derlediğim o paylaşımım.

Cezayir; Otantik ve yerel kıyafetlerin kullanıldığı Cezayir'de görselden de anlaşıldığı üzere takılara büyük önem veriliyormuş.


Almanya; Alman gençler, Avrupa'nın vermiş olduğu güç, medeniyet ve gelişmişlik içinde olmalarının da etkisiyle, giyim tarzlarına önem veriyordu.

Nepal ve Çin; Bir Nepal kızının giyimini görmektesiniz, yöresel kıyafetler ve bir sürü onlara has takılar. Yan resimde ise Çinli genç kızlar var. Daha modern ve daha sadeler. Fakat tek tip giyimlerini anlayamadım. Sanırım okul öğrencisi bunlar.

İngiltere; Her zamanki gibi bakımlılar, nazikler, kibarlar ve bir o kadar da sömürgeciler. Yıllarca Afrika ve diğer ülkeleri sömürüp kendi yaşamları ve refahları için insanları katletmişlerdir.

Romanya ve Arnavutluk; O zamanlarda yöresel kıyafet olarak giyilen bu giysiler şimdilerde kına gecelerini süsleyen birer kıyafet oldular.

Japonya; Japon genç kızların okul ve yöresel kıyafetleri içinde çektirdikleri bir fotoğraf. Ben en çok bu yöresel kıyafet olan kimonoyu beğeniyorum. Çok otantik.

Yunanistan ve Kıbrıs; Soldaki Yunanlı bir genç fakat giyim tarzları pek hoşuma gitmedi. Ayakkabılar palyaçoyu andırıyor. Sağdakiler de bizim Kıbrıslı Rum kardeşlerimiz.

Macaristan; Macaristanlı gençler yüz yıl önce de şıklığa ve bakıma önem veriyorlarmış. Takdir ettim.

Hindistan; Soldaki Hintli güzeli anlarım da, sağdaki kısa pantolonun üstüne giydiği o ceket ve kravatlı genci anlamam mümkün değil. Yine bir Hint klasiği yaşattı bize sağ olsun.

Fransa; Ne kadar da kibar ve alımlılar. Madam ve Mösyö sıfatlarını sonuna kadar hak ediyorlar.

Amerika; Beyaz adam medeniyeti sonuna kadar emmişken, masum kızıl derili kız da bir o kadar benliğini yansıtmış.

Rusya; Sertliğin, otoritenin ve soğukluğun baş kenti olarak dünya da yerini almış olan Rus gençleri.

Hollanda; Bakın o zamanlar Hollanda gençliği ne kadar da kapalı ve mütevazi giyiniyormuş. Şimdilerde böyle giyinenlere yobaz diyorlar.

Filipinler; O zamanlar daha modern oldukları kesin. Zamanla yapılan değişikler hep siyasilerin baskılarından oluşuyor.

Polonya ve Estonya; Polonya gençleri daha mütevazi ve hanım hanımcık olmasına karşın, Estonya gençliği uçuk kaçıklığı ve arsızlığı ele almış görünüyor.

İtalya; İtalyan gençlerinde yüz yıl önce olduğu gibi, şimdi de seksiliklerinden bir şey kaybetmemişler anlaşılan.
Ve Türkiye; Savaş yılları, yokluk, sefalet ne ararsan var. Görünüşleri ne kadar sel sefil ve paramparça da olsa yürekleri dimdik ve tek yumruk olmuştur.

Zaman değişti, moda değişti, insanlar değişti ama tek değişmeyecek şey var ki o da bu dünyada bitmeyecek olan savaşlar ve ölümlerdir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder