18 Şubat 2018 Pazar

Yardımlaşmanın, İnsanların ve Toplumların Yaşamlarında Yapmış Olduğu Değişiklikler Nelerdir?

  Hiç yorum yok
İnsan oğlu var olduğu günden beri birbirine yaklaşımda hatalar yapmaktadır. Ya birbirini kırar, ya üzer, ya yaralar ya da öldürür. Peki biz insan olarak birbirimize hoş görülü yaklaşmayı öğrensek ve yardımlaşmayı birer vazife olarak edinsek nasıl olurdu? Emin olun dünyamızda aç insan ve muhtaç insan kalmazdı. Gelin hep birlikte yardımlaşmanın insanlığa ve topluma faydaları nelermiş görelim.

Yardımlaşma insanların hata yapmalarını önler; Çünkü ihtiyaç sahibi olmak, alamamak, yiyememek, giyememek insanlara özenmek, onların rahatını görüp sizin aç kalmanız ister istemez kötü şeyler yapmaya itebiliyor. Bu nedenle yardımlaşma dünyamızda olan kötü yolların da kapanmasına neden olur.Sevgi ve saygı artar; Yardımlaşmanın artması ile insanlar arasında sevgi ve saygı olur. Güler yüz baş gösterir, kötü bakışlar, asık suratların yerini daha hayatı seven bakışlar alır.


Veren el alan elden üstündür; Hep veren el olmaya gayret göstermeyiz. Paylaşmayı bilmeliyiz, üç dilim ekmeğiniz varsa birini paylaşın çünkü paylaşmak büyük bir erdemdir.

Zengin ile fakir arasındaki uçurum kapanmalı; İnsanlar ya çok zengin ya da çok fakir olmamalı, zengin olan zekatını, sadakasını vermeli. Yardım elini her zaman muhtaç olanlara sunmalıdır.

Yardımlaşmak insanlığı kurtaracaktır; Bu güzel huyu daha çok benimsemeli, insanlara yardımcı olmalı, ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Emin olun mutlu yüzler ve gülen gözler toplumumuzun kötüye doğru gitmesine engel olacak ve daha huzurlu bir hayat yaşamamıza olanak sağlayacaktır.


Unutmayın, verdiğiniz her bir kuruş, size liralar olarak geri döner. Hiç bir zaman "verirsem benim halim ne olur" diye düşünmeyin. O insanların mutluluğuna şahit oldukça içinizdeki insan büyüyecektir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder