7 Şubat 2018 Çarşamba

Üniversite Mezunlarının İş Bulamama Nedenleri Nelerdir?

  Hiç yorum yok
İlkokuldan başla, üniversite mezunu olmak için en az 16 sene oku, mezun ol ama bir türlü iş bulup çalışama. Bu ülkemizde ve dünyada yaşanılan bir durum. Peki bu işsizliğin nedenleri nelerdir? Bunu hep birlikte görelim.


Çıtayı yüksek tutamamak; "Herhangi bir üniversite olsun da ne olursa olsun" düşüncesiyle başlanılan bir bölüm bitirildiğinde size bir yararının olmadığını acı bir gerçek olarak anlayacaksınız. Az ders çalışma, abuk sabuk bir bölüm tutturma ve sonuç ortada "işsizlik."


Yanlış bölüm okumak; "Puanım buna yetiyor" diyerek nerede kenarda köşede kalmış bir bölüm varsa onu seçmek çok büyük bir hata. Dünyada öne çıkan meslekleri araştırmak ve bu bölümü okumak için çabalamak şart.

Eğitim kalitesinin yetersizliği; Gittiğiniz okulda eğitim seviyesinin düşük olması nedeniyle, meslekle ilgili bilgilerin doğru aktarılamaması ve mezuniyetle birlikte eksik bilgilerle iş aramaya kalkılması.

Çalışma alanlarının yetersizliği; Okuduğunuz bölümle ilgili çalışmak istediğiniz iş alanlarında yetersizlik olabilir. Yani siz tarım mühendisliği okumuşsunuzdur ama ülkede tarım ikinci hatta üçüncü plana düşmüştür. İthal ürün alımı çoğalmıştır haliyle size de pek ihtiyaç olmayacaktır.

Az bilgi çok maaş isteği; Mezun olur olmaz süper bilgilerle donatılan kişi, "ben bu işi biliyorum, süper bilgilerle donatıldım, benim hak ettiğim maaş bu değil, ben şu kadar maaş olmazsa çalışmam" zihniyetiyle iş aramaya devam edildiği sürece işsiz bir üniversiteli olmaya devam edecektir.

Şunu asla unutmayın, doğru bölüm tercihi çok önemlidir, lütfen tercih yapmadan önce okuyacağınız bölümü araştırın, iş imkanlarını gözden geçirin.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder