14 Şubat 2018 Çarşamba

Soğuk Havalarda Alerjik Hastalıkları Olan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidirler?

  Hiç yorum yok
Soğuk havalar solunum yollarına etki ettiğinden dolayı, alerjik hastalıkları olan kişileri daha çok etkiliyor. Akciğer, bronşlar, burun ve göz alerjilerinin daha da çoğaldığı bir dönemdeyiz. Bu nedenle yapılması ve dikkat edilmesi gereken konuları lütfen es geçmeyin.

Havanın kirliliğine dikkat etmek gerekiyor; Kış aylarında çokça yakılan sobaların dışarıya salmış olduğu karbonmonoksit gazları astım olan kişilerde büyük etki yaratıyor. Daha çabuk hastalanmalara ve öksürüğün yoğun olmasını tetikliyor.


Kapalı ortamlar ve kalabalık yerler; Kış aylarında genellikle sıcak yerler tercih ediliyor, fakat bu da hastalıklara davetiye çıkartmakta. Bu durumlarda ağız ve burun bölgelerinizi korumanız şart.

Sigara içilen ortamlardan uzak durun; Özellikle astım ve bronşit gibi alerjik hastalıkları olan kişilerin sigara içilen yerlerden uzak durmaları önerilmektedir. Mümkün olduğunda sigara dumanını solumamaya dikkat edin.

Soğuk havanın direk ciğerlere solunması; Soğuk havalarda dışarı çıktığınızda kesinlikle kaşkol kullanmanızı tavsiye ederim. Dışarıda esen rüzgarın ve soğuk havanın direkt ciğerlere çekilmesi sizin hasta olmanıza davetiye çıkartacaktır.

Yünlü giysilerden uzak durun; Özellikle astım hastalarının yünlü kıyafetlerden uzak durması gerekmektedir. Her soluduklarında bu kıyafetlerin içinden alacakları yün tozları daha çok hasta olmalarına neden olacaktır. Bunun yerine dokuma ürünleri kullanmaları daha iyi olacaktır. Tüylü bereler yerine kapşonlu mont kullanılmalıdır.


Alerjik hastalıkları olan kişilerin bunlara dikkat etmesi ve bu nedenlerden dolayı hastalık belirtilerinin artması halinde doktorunuza baş vurmanız gerekmektedir. Hepinize sağlıklı kış ayları dilerim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder