5 Şubat 2018 Pazartesi

Sağlığımız İçin Çok Değerli Olan E Vitamininin Faydaları Ve Bunu Sağlayan Besinler Nelerdir?

  Hiç yorum yok
E vitamini vücudumuz için çok gereklidir. Parlak ve canlı bir cilt, güneşin zararlı ışınlarına karşın koruma, bayanlarda adet öncesi ağrıların azaltılmasına kadar birçok yararı vardır. Yetişkin bir bireyin günlük olarak alması gereken E vitamini oranı 15 mg dır. Kabuklu yiyecekler ve doğru sebzeleri yiyerek günlük ihtiyacımız olan E vitaminini hiç zorlanmadan alabiliriz.
E vitaminini doğal yollardan alabilmenizi sağlayacak besinleri sizlerle paylaşmak istedim. İşte o besinler...

Ay çekirdeği. Bir bardak ay çekirdeğini tükettiğinizde vücudunuza 8 mg E vitamini kazandırır.

Badem. Günde sadece 24 adet çiğ badem tükettiğinizde 7,4 mg E vitamini alırsınız, ayrıca badem ara öğün olarak da tüketilirse gün içinde açlığınızı yatıştırır ve kilo vermenizi sağlar.


Ispanak. 180 gr pişmiş ıspanaktan 7 mg E vitamini almış olursunuz ve bildiğiniz üzere ıspanak güçlü bir demir deposudur.

Avokado. Tam bir avokadoyu tükettiğinizde vücudunuz 8 mg E vitamini depolamış olur.

Yer fıstığı. 30 adet yer fıstığını yediğinizde E vitamini ihtiyacınızın 2,5 mg'ını karşılamış olursunuz.

Kırmızı kapya biberi. Orta boy bir biberde 2 mg civarında E vitamini bulunmaktadır.

Bal kabağı. Ölçek olarak 1 bardak yani 250 gr pişmiş bam kabağı püresinde 2 mg E vitamini bulunmaktadır, ayrıca bal kabağının tatlısını tavsiye ederim 

Sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun gereksinim duyduğu tüm vitaminleri doğal yöntemlerle alabiliriz. İlaçlar son çare olarak kullanılmalıdır. Hepinize sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder