8 Şubat 2018 Perşembe

Görme Bozukluklarına Sahip Kişilerin Nasıl Gördüklerini Anlatan 10 Bilgi!

  Hiç yorum yok
Gözlerimiz Allah'ın bize bahşettiği ve dünyada hiçbir maddiyatın onun yerine alamayacağı birer uzvumuzdur. Gözlerimizin bozulması, onlara iyi bakamamamız ve tamamen görememe gibi durumlarda insan büyük zorluklar çeker. Bu paylaşımda görme bozukluğu olan insanların etrafını nasıl gördüğünü ve bebeklerin çevresindeki nesneleri nasıl görebildiğini paylaşacağım.

Normal sağlıklı gözler; Sağlıklı gözlere sahip olan bir insanın karşısındaki nesneleri aynı bu şekilde net olarak görür.


Miyop gözler; Miyop olan gözler, yakındaki nesneleri net olarak görür fakat uzağı bulanık görürler.

Hipermetrop gözler; Hipermetrop göz bozukluğu yaşayan insanlar yakınlarındaki nesneleri bulanık görürler, uzağı daha net ve canlı görürler.

Kısmi körlük; Etrafındaki her şeyi bulanır görürler, nesneleri seçmekte zorlanırlar, fakat az da olsa ışık ve seçicilik olduğundan yine de hayatlarını tek başlarına idame ettirebilirler.

Renk körlüğü; Renk körlüğünün birçok nedeni ve şekli vardır, bu resimde de görüldüğü gibi, bu hastada renkleri canlı ve net görememe sorunu vardır.

Görme kaybı; Bir kaza sonucu ya da bir hastalık sonucu görme duyularını kaybeden insanlar bu şekilde görmeye başlarlar. Sadece ışığı seçerler fakat renk ve netlik yoktur.

Tam körlük; Bütün sayılan şıklar birbirinden kötü fakat en acı ve kötüsü de tamamen körlüktür. Dünya sizin için bitmiştir. Hiç bir ışık ve renk yoktur. Allah kimsenin başına vermesin.

Yeni doğmuş bir bebek görüşü; Yeni doğmuş bir bebek bu resimdeki gibi görmektedir, daha normal boyutta görme, renkleri seçme, netlik kazanma gibi özellikleri gözlerinde belirmemiştir.

1 aylık olmuş bebek görüşü; Yeni yeni gözlerinin fonksiyonları yerine gelmeye başlamıştır, aynı kısmi körlük gibi görür, fakat renkler hala yerine oturmamıştır.

Sarhoş birinin görüşü; Alkol almış ve sarhoş olmuş birinin çevresindekileri görme şekli böyledir, her şey bulanık ve çift görmektedir.

Allah kimseye görmesiyle ilgili dertler vermesin. Derdi olanlara da şifalar versin.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder