17 Şubat 2018 Cumartesi

Dünyanın Farklı Köşelerinde Yapılan Düğün Gelenekleri!

  Hiç yorum yok
Evlilik ve düğün, hayatın bir aşamasında karşımıza çıkan bir olay. Peki birçok ülkenin değişik geleneklerinden haberiniz var mı? İşte birbirinden ilginç ve tuhaf gelecek olan o gelenekler.


Afrika'da düğün gelenekleri; Gelin ve damat yere koyulan süpürgenin üzerinden atlıyorlar, bu onların inanışına göre geçmişte yaşanılan kötülüklerin yok olması ve yeni tertemiz bir hayata merhaba demek.


Bosna-Hersek'de düğün geleneği; Bir eve kız istemeye gidildiğinde, kızın ev halkı damadı beğenmemiş ise sade kahve, eğer olumlu olarak görmüş ve beğenmişse de şekerli kahve ikram ederlermiş.

Pakistan'da düğün geleneği; Bunların adetlerini duyunca şaşıracaksınız, damat gelini istemeye gittiğinde, gelinin akrabaları damada hakaretler ve küfürler ediyormuş. Damat bu hakaretlere dayanabilirse kızı almaya hak kazanıyormuş. Resmen "zordur almak bizden kızı" diyorlar.

Kosova'da düğün geleneği; Gelinin yüzünü beyaza boyayıp sonrasında değişik şekiller çiziliyormuş, bunun nedeni ise kötülüklerin uzaklaşması ve geline iyi şansın gelmesiymiş. Kosova'dan beklenmedik hareketler.

Almanya'da düğün geleneği; Gelin ve damadın eline testereyi verip, kocaman bir kütüğü kesmeleri söyleniyor. Bunun nedeni ise evlilik boyunca yaşayacakları zorluklara birlikte göğüs germeleri içinmiş.

İspanya'da düğün geleneği; Gelin ve damat birbirlerine 14 adet bozuk para veriyor, bunun anlamı ise ileride kazandıkları şeyleri paylaşmayı öğrenmeleri içinmiş.

İskoçya'da düğün geleneği; Damat gelinin ayaklarını leğende yıkıyor, ama bunu düğünden bir gün önce tüm aile büyüklerinin gözünün önünde yapması gerek. Bu çiftin mutluluk yolunda yürümelerini sembolize ediyormuş.

Ve Türkiye'de düğün geleneği; Bizde damat gelin evine girerken sırtına yumruk, tekme, tokat, sopa, zincir, hortum boru Allah ne verdiyse vurulur. Damadın iflahı orada kesilir ki geline haşin davranmasın. :)


Hepsi birbirinden ilginç ve komik gelen gelenekler ama her ülkenin ve yörenin kendine has adeti bulunmakta. Ne yapalım bize de uymak düşüyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder