21 Şubat 2018 Çarşamba

Dünyanın En İlginç Festivalleri Hangileri?

  Hiç yorum yok
Dünyanın birçok köşesinde her yıl yapılan kendilerine has festivaller ile herkesi büyüleyen bir eğlence resitali. Ülkemizde de dönem dönem yapılan festivaller mevcut. Ama değişik kültürlerin yapmış olduğu festivaller bambaşka güzel ve ilginç. Gelin hep birlikte bu festivallere kısa bir yolculuk yapalım.

Takanakuy Festivali : Peru


Bu festival dövüş yapılarak kutlanıyor. İsteyen kişiler birbirlerine meydan okuyor ve dövüşüyorlar. Bir yıl boyunca kime gıcık oldularsa, kimden haz etmiyorlarsa, bu festivali bekleyip tekme tokat dalıyorlar. Çok enteresan gerçekten.

La Tomatina (Domates) Festivali: İspanya


"Kardeş domatesin kilosu kaça?" diye sormanıza kalmadan, kafanızdan aşağı bir kasa domatesi döküveriyorlar. Tam yarım saat içinde tüm şehir domates rengine bürünüyor. Tabi israf edilen domatesin de haddi hesabı yok.

Kanamara Matsuri Festivali: Japonya


Çok değişik ve enteresan festivaller arasında bulanan bu eğlencede, kadınlar festival gününde erkek üreme organına benzer şekilde şekerler ve heykeller yaparak, bunları sokakta dolaştırmaları. Yalnız bu festivalin amacı AIDIS'li hastalara gelir elde edip onların tedavilerinde kullanmakmış.

Ölüler Günü Festivali-Dia de Los Muertos: Meksika


Bu festivalin geçmişi Azteklere kadar dayanıyormuş. Ölülerin ruhlarının oraya toplandığını ve eğlenceye katılıp biraz olsun rahatladıklarını sanıyorlarmış. Ölümü çağırıştıran makyajlar yaparak, mezarlıklarda müzikler çalınıyormuş.

Mardi Gras (Yağlı Salı) Festivali: Fransa


Yemek yemek için bu festivale katılabilirsiniz. Çünkü her yerde yemekler yeniyor. Hristiyan inancındaki Büyük Perhiz diye adlandırılan, bir nevi 40 günlük oruç öncesindeki son Salı, yani her sene 2 Şubat ile 9 Mart arasındaki bir salı günü kutlanıyor. Herkesin tıka basa yemek yediği bu festival dünyanın en lezzetli festivali olarak anılıyor.

Rio de Janeiro Festivali: Rio Karnavalı Brezilya


Her sene en çok duyduğumuz festivallerden biridir. Birçok dans kulübünün bir yıl boyunca hazırlandığı bir etkinlik. Bu festivale 6 ay öncesinden bilet bulmak için festival severler yarış içindeler. Eğlencenin doruklarda yaşandığı festivale dünya genelinden ilgi büyük.

Holi Festivali: Hindistan


Hindistan'a özel kumaşlarla giyinen insanlar, rengarenk boyaları etrafa saçarak çılgınca eğleniyorlar. Renklerin de kendi arasında anlamları bulunuyor. Kırmızı; masumiyet, yeşil; canlılık ve enerji, mavi; sakinlik ve ağır başlılık, sarı ise; dindarlığı temsil ediyormuş.

Boryeong Çamur Festivali: Güney Kore


Güney Kore‘nin Boryeong kentinin sahilinde, 1998 yılından beri kutlanan bu festival de, çamurun saflık ve sağlığı simgelediğine inanılıyor. İnsanların çamurlara dalarak çılgınca eğlendiği bu festivale büyük ilgi var.
Birçok festivalin kendince amacı var, ama bana göre en güzel amaç orada olup eğlenebilmek. Umarım bir gün biz de oralarda olabiliriz. Sevgiyle kalın ve unutmayın, siz önemlisiniz, siz değerlisiniz, kendinizi sevin ve dünyaya neşenizi gösterin.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder