8 Şubat 2018 Perşembe

Çocuk Sahibi Olduktan Sonra Değişime Uğrayan Anneler!

  Hiç yorum yok
Zordur anne olmak, vücudunda bir canlının yeşerdiğini hayat bulduğunu hissetmek. Bunu yazıyorum ama bu duyguları asla bilmeyerek yazıyorum. Aylarca rahminde onu koruyup kollayan, zaman zaman ağrılarla kıvranan, o tekme attıkça canı yansa da gülümseyen kıymetli annelerin doğum öncesi ve sonrası değişimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yorgunluk gözlerinden belli oluyor; Önceden daha canlı ve hayat doluydu, şimdi uykusuzluk, yorgunluk her halinden belli. Ama o yavrusunu kucağına aldığında tüm yorgunluğunu unutan bir anne.


Bakım yapamıyor olabilir; Belki eskisi kadar kendine bakamıyor olabilir, zamanını çocuğuna ayırıyor olabilir. Ama o bir anne, o dünyanın en güzel kadını.

O eski halinden eser yok şimdi; Evet eski hali yok ne var yani? Kilo aldı, yorgunluk çöktü, sabah akşam koşturma onu yordu. Ama o evladı için canını verecek kadar vicdanlı bir anne.

Sen biraz fazla salmışsın; Tamam artık ayağa kalkma zamanı gelmiş çocuk olmuş 3 yaşında. Bu kadar salma ama senin bir tane de kocan var unutma.

Bitti resmen okeye dönüyor; Bitti o barlarda koşturduğun günler. Tut elinden çocuğunu artık parklarda, alışveriş merkezlerinde, oyuncakçılarda dolaş. Sen annesin, senin de annen fedakarlıklar yaptı. Sıra sende.

O böyle de mutlu; Gözünüz korkmasın sakın, bekarken yaptıklarınızın çoğunu yapamasınız da evladınızın bir gülüşü, bir bakışı ve size söylediği "anne" kelimesi tüm sıkıntıları yok edecektir.

Kutsal ve yüreği güzel anneler, bu paylaşımı sizler için hazırladım. Umarım beğenirsiniz. Sizin vermiş olduğunuz emeğin asla yeri doldurulamaz. İyi ki varsınız. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder