26 Ocak 2018 Cuma

Sabahları Zinde Uyanmak ve Uyku Kalitenizi Arttırmak İçin 7 Öneri!

  Hiç yorum yok
Uyku insan vücudu için çok önemli bir faaliyettir. Uykunuzu aldığınızda daha zinde, daha sağlıklı ve daha mutlu bir gün geçirirsiniz. Peki uyku sorunlarınızı yok etmek adına neler yapılabilir? Bunu hep birlikte öğrenelim.

Uyku saati; Her akşam aynı saatte yatmaya özen göstermelisiniz, mesela "saat 23:00 benim yatma saatim" diyerek kendinizi buna motive etmelisiniz.


Hafta sonları uykusu; Hafta sonları geç kalkmamaya özen gösterin, çünkü iki gün geç kalkarsanız hafta başı pazartesi günü uyanmaya mecaliniz olmayacaktır. Hafta içi ne kadar uyuyorsanız hafta sonu da en fazla bir saat daha fazladan uyuyabilirsiniz.

Uyanmayı ertelemeyin; Alarm çaldığı anda yataktan fırlamaya bakın çünkü her erteleme daha yorgun uyanmanızı sağlayacaktır. İlk seferde uyanıp kalkarsanız gün içinde daha zinde olacağınızı siz de göreceksiniz.

Işıksız bir ortam; Mümkün olduğunca ışıksız bir ortamda uyumaya çalışın, pencerelerden gelen ışığı kesin, odanızdaki gece lambasını kapatın hatta cep telefonunuzun mesaj gelince aydınlanan ekranını bile karartın. Bunu yapmak size daha derin ve kesintisiz bir uyku sunacaktır.

Kahvaltı önemli; Sabahları uyandığınızda kahvaltınızı çok ara vermeden yapmaya çalışın. Çünkü kahvaltı yapılmadığı zaman stres hormonu yükselir ve daha agresif bir gün yaşamanızı sağlar. Gün içinde yaşayacağınız stres haliyle akşam yatağa uzandığınızda kafanızı kurcalayacaktır ve uyumanızı engelleyecektir. Az uyku geç uyanma ve geç uyanmalar da sorun oluşturur. Kahvaltı yapmadan asla çıkmayın.

Tatlıdan uzak durun; Gece yatmadan önce asla tatlı türü şeyler yemeyin, bunun yerine süt ve süt ürünlerini tüketmeniz daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Sıcak bir duş; Yatmadan önce sıcak bir duş almayı ihmal etmeyin vücudunuz hem gevşeyecek hem de sizin daha rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Uykusuzluk stresi doğurur, stres ise sizin tüm hayatınızı etkiler. Düzenli bir hayat güzel ve kaliteli bir uykudan geçer. Bunu asla unutmayın.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder