22 Ocak 2018 Pazartesi

Karşınızdaki İnsanları En İyi Şekilde İkna Etme Teknikleri!

  Hiç yorum yok
İkili ilişkilerde ikna kabiliyeti çok önemlidir bunu başarabilmenin yolu iyi iletişimden geçer. Kendinizi iyi anlatabiliyorsanız ve karşınızdakine bunu hissettirebiliyorsanız emin olun ikna eteniz o kadar kolay olacaktır.
Profesyonel araştırmacıların ve psikologların yapmış olduğu araştırmalarda, insanı ikna etmenin bazı temel noktaları olduğu ortaya çıkmıştır. İşte ikna kabiliyetinizi geliştireceğiniz o bilgiler.

Küçükten büyüğe tekniği; İsteklerinizin tamamını dile getirmeyeceksiniz, karşınızdaki insanı büyütmemek önemli, onu pohpohlamadan ve yüceltmeden yapacağınız konuşma sizin fikirlerinizi etkin kılacaktır.


Bu yöntemi uygularken isteklerinizi azar azar ve yavaşça kabul ettirmeniz gerek. Sabırlı ve iradeli olduğunuzu karşı tarafa hissettirmelisiniz.

Büyükten küçüğe tekniği; Bu teknik az önceki tekniğin aksine karşı tarafı büyüterek, yücelterek ve onun ne kadar başarılı olduğunu hissettirerek yapılmaktadır.

Bu teknik en işe yarayan yöntemlerin başında gelir. Buradaki en büyük püf nokta, önce büyük detaylar daha sonra küçük detaylar anlatılır ve sizin istediğiniz olan kabul ettirilir.

Artan ricalar tekniği; Bu yöntemde önce karşınızdakinin isteklerini karşılıyorsunuz, daha sonra onun isteğine göre kendi isteğinizi belirtiyor ve kendi isteğinizin de o isteğinden daha iyi olduğu yönünde ikna ediyorsunuz.

Ayrıca bunu yaparken kaşı tarafa bu daha iyi oldu bu senin için de güzel olacak gibi ifadeler kullanarak onun da bu işten yarar sağlayacağı ve ona iyi geleceği konusunda da ikna etmiş olacaksınız.

İletişim ve ikna toplumsal alanda en işe yarayan tekniklerden biridir. İyi bir iletişim becerisine sahip olmak için bol bol kitap okumalı, insanlarla olan diyaloğumuza dikkat etmeliyiz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder