31 Ocak 2018 Çarşamba

Hey Gidi Barış Manço Ne Zaman 19 Yıl Oldu Aramızdan Ayrılalı?

  Hiç yorum yok
Çocukluğumuzun Barış abisiydi, onun programları ve şarkılarıyla büyüdük. Kah "Arkadaşım eşek" kah "Kol düğmeleri" bizleri aldı götürdü bambaşka yerlere. Sevimli yüzü, uzun saçları, çeşit çeşit yüzükleriyle ekranların en tatlı adamıydı. Aramızdan ayrılalı 19 yıl olması da çok hüzün verici bir gerçek. Bu gün onun ölüm yıl dönümü onu saygıyla anıyor ve paylaşımıma başlıyorum.

Türkiye'nin efsane sanatçılarından biriydi Barış Manço, 1 Şubat 1999 yılında hayata gözlerini yumduğunda bir çok seveni onun için göz yaşı döktü.


02 Ocak 1943 yılında dünyaya gelen Barış Manço Türk rock müziğinin öncülerinden biridir. Galatasaray Lisesi mezunu olan Manço, müzikle o yıllarda tanışır.


İlk 45'liğini 1962 yılında yayımladı ve 1963 yılında eğitim için Belçika'ya gitti.


1970 yılında "Dağlar dağlar" adlı plağı yayımlanmasıyla birlikte toplam 700.000 satış gerçekleştirerek rekor kırdı.


Kendisinin sunduğu programla dünyanın her yerini gezdi, ilginç bilgilerle karşımıza çıkarak bizlerin yanında oldu. 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı ünvanına layık görüldü.


“Adam Olacak Çocuk" programıyla o zamanın tüm çocuklarının sevgisini kazanmayı başarmıştı.

Sanatçının yaşadığı ev 2010 yılında Kadıköy Belediyesi tarafından müzeye dönüştürüldü, gidip görmek ve gezmek isteyenler her zaman uğrayabilirler.


Kendisini saygıyla anıyor, bizlere sunduğu güzel eserleriyle hala dinlenmekte olduğu için kendisine minnetle ya ediyoruz. Sevgi adamı, beyefendi kişiliği ve aile babası duruşuyla seni her zaman özlüyoruz Barış Manço.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder