30 Ocak 2018 Salı

Doğum Yapma Korkusu Olarak Bilinen Tokofobi Nedir?

  Hiç yorum yok
Birçok kadın ağrılar, acılar, sancılar, doğum anı, doğum sonrası yaşanacaklar ve bunun yanında "bu kötü dünyaya bebek getirmek doğru mu" sorusunu sorarak bu korkuyu yaşıyor. Tokofobi nedir ve nasıl atlatılır? Bunu hep birlikte öğrenelim.

Tokofobi nedir? Doğum anından ve doğumda bebeğin zarar görmesinden korkan kadınların yaşadığı ciddi bir psikolojik sorundur.

Bu hastalık ikiye ayrılır; Doğum yapacak kadın ya ilk kez doğum yapacaktır ve anlatılan hikayelerden etkilenmiştir ya da önceki yaşadığı doğum sırasında kötü bir olay yaşamıştır.

Önceden yaşanmışlıklar önemli; Bu psikolojiyi tetikleyen bir nedense küçük yaşta yaşanılan cinsel istismar ve kişinin evhamlı ya da acı yaşamaya direncinin düşük olmasıdır.

Depresyon ve sıkıntılar da tetikleyicidir; Hamilelik anında ailevi ve çevresel etkilerin de bu psikolojiyi tetiklediği bilimsel çalışmalarda ortaya konulmuştur. Fakat bu durum geçicidir.

Çevrenin anlattığı ve tv programlarının etkisi; Bu durumu tetikleyen çevresel faktörler de vardır. Arkadaşların ve yakın dostların anlattığı doğum hikayeleri bu durumu tetikler. Ayrıca kendilerini bir şey sanan ve insanların psikolojilerini düşünmeden konuşan vurdum duymaz doktorların çıkıp tv programlarında anlattıkları da cabası.

Sürpriz gelişen hamileliklerde; Sürpriz gelişen hamileliklerde yani istemeseler de ilişkiden sonra habersizce hamile kalan kadın ilk kez bunu yaşadığından bebeğe bakamama ve onu koruyamama korkusu içine girebilir.

Bu durumun atlatılma süreci; Psikolojik destek her zaman ön planda tutulmalıdır, ayrıca eşinin de kadına destek olması şarttır. Güzel sözler ve olumlu ifadelerle hasta bu durumu atlatacağına inandırılmalıdır.

Güzel yarınlar için sakin olun; Güzel ve olumlu şeyler düşünün, onu kucağınıza alacağınız o anı hayal edin. Mutlu ve geniş bir aile olmanın ilk adımını attığınızı unutmayın.


Tüm anneler kutsaldır, yüreği güzel annelerimiz olmasa bu hayat yaşanılamaz bir hal alırdı. İyi ki varsınız ve iyi ki hayatımızdasınız. 

6|2

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder